Endülüs’e Giriş Rehberi

Uzun zamandır aklımızda olan, sürekli ertelediğimiz rotalardan biriydi Endülüs Coğrafyası. Hoş yine de tam anlamıyla Endülüs’ün bütün şehirlerini gezdik diyemeyiz. Tabi ki artık Endülüs Gezi Rehberi yazabilecek kadar konuya hakimiz. Herşey güzel, herşey hoş da bizim gibi gittiği yere üç gün yerleşen seyahat severler için bir hayli zorlayıcı bir rota oldu. Bu zorluğu da başından öngörmüştük aslında. Şimdiye kadar neden erteledik? Çünkü Endülüs’ün dört ana şehri, (Malaga-Sevilla-Granada-Cordoba) birbiriyle iki saat mesafelik dört ayrı noktada tam bir baklava dilimi gibi konumlanmış. Hal böyle olunca nerede kalsak, hangi şehre ne kadar vakit ayırsak diye bir hayli kafa yormak gerekiyor. Üstelik bu baklava dilimini gezmek iki gece üç günlük kısa planlarımıza pek uymayacak gibiydi. Tam da bu sebeplerden ötürü, bu coğrafyanın bir senelik izni hakkettiğine ikna olduk ve yollara düştük.

Endülüs Endülüs ? Nedir bu Endülüs?

Sizi tarih derslerine geri döndürecek değiliz. Biliyoruz ki çoğumuzun aslında Endülüs’e dair aklında kalan tek husus, Endülüs Emevileri. Bir zamanlar belki de sadece tarih sınavlarından yüksek not alabilmek için kısa süreli hafızamıza kazıdığımız bu bölge, bu devlet ve bu kültür, gidip gördükten sonra uzun süreli hafızamızda baya derin bir yere kazındı. Birçok coğrafya, birçok kültüre, dine, devlete ev sahipliği yaptı, yapıyor. İşte Endülüs de bu bölgelerden sadece biri. 1492 yılına kadar bölgede hakimiyeti elinde tutan Endülüs Emevileri, geride o kadar güzel eserler bırakmışlar ki, fotoğraf makinası ya da her hangi bir kameranın, gördüğümüz yapıların güzelliğini yansıtmakta eksik kaldığını düşünüyoruz. Okudukça anlıyoruz ki, Endülüs’te günümüze kadar gelmeyi başaranlar, gelemeyenlerin bir ön gösterimi gibi. On beşinci yüzyılda Hristiyan kültürünün etkisine giren bölge, Yahudi ve Müslümanlara o tarihte kapılarını kapamış olsa da bu kültürlerin etkisini geride bırakamamış.

Günümüze dönecek olursak İspanya’nın güneyinde bulunan bu özerk bölge, Almeria, Cadiz, Cordoba, Granada, Huelva, Jaen, Malaga ve Sevilla’yı içine alan sekiz şehirden oluşuyor. Başkenti ise Sevilla.

Elinizde dört ana şehir, Cadiz, Ronda, Marbella gibi birçok minik şehir daha var. Artık bunlarla nasıl kombinasyonlar yapacağınız size kalmış. Bu ilk seyahat bizim için Endülüs’e giriş oldu. Sadece üç şehirde karar kıldık ancak ileride Endülüs’ün detaylarında kaybolmaya niyetimiz var. Eminiz ki birçoğunuz da tıpkı bizim gibi Endülüs’e defalarca gitmeye niyet edip, görmeden dönmeyin denilen yerlerin farklı şehirlerde konumlanmasından dolayı ertelemişsinizdir. Evet, yorucu, evet belki biraz daha masraflı ama kesinlikle görülmesi gereken yerler olduğunu düşünüyoruz. Aşağıda detaylara girmeden önce rotamızı kaba taslak verelim: Başlamadan şunu belirtelim, bu rota İstanbul’dan Malaga’ya uçuşu baz alarak yapıldı. Eğer aktarma ya da başka Avrupa şehirlerinden Endülüs’e ulaşma imkanınız varsa alternatif rotalar oluşturabilirsiniz.

İstanbul’dan Malaga’ya uçtuk. Malaga’dan araba kiralayıp, konaklama için Sevilla’ya geçtik. Konaklama için Sevilla tek durağımız oldu. Granada ve Cordoba’ya da Sevilla’dan günübirlik geziler gerçekleştirdik. Uçuş günlerini kenara koyduğumuzda, üç gün Sevilla ve bir gün Cordoba ve bir gün de Granada’da Endülüs’ün tadını çıkarmış olduk.

Endülüs’te Konaklama Sorunsalı: Oooo Piti Piti… ?

Söylediğimiz gibi elimizde dört büyük şehir var. Birinde havaalanı, diğerlerinde muhakkak görülmesi gereken bir takım güzellikler… İşler daha nasıl karmaşık hala gelebilir bilmiyoruz. Planlama işlemi, zaman ve bütçeye bağlı şekilleniyor.  Aslında birazdan kuracağımız cümleyi kurmaktan her ne kadar hoşlanmasak da, planlama aşamasında verebileceğimiz en faydalı bilgi, Granada ve Cordoba şehirlerinin turistik noktalarını gezmek için bir günün yeterli olduğudur. Eğer farklı şehirlerde konaklayacaksanız ve araç kiralayarak gezecekseniz ilk olarak Granada ya da Sevilla’da kalıp, bu iki şehir arasında yer değiştirirken yol üzerinde Cordoba’yı günübirlik gezip, akşam yeni şehrinize yerleşebilirsiniz.

Real Alcazar

Peki tek bir şehirde konaklarsak ?

Sevilla ve Cordoba arası araçla bir buçuk saat sürüyor. Sevilla- Granada arası ise yaklaşık iki buçuk saatlik bir yol demek. Günübirlik Cordoba gezisi için çok yorucu oldu diyemeyeceğiz, ancak farklı şehirlerde konaklama düşünceniz varsa bu şehirlerden biri Granada olabilir. Hem Cordoba’ya göre daha büyük bir şehir hem de Sevilla ile arası daha uzak olduğu için, günübirlik bir gezi daha yorucu olacaktır. Sevilla ise en az iki günü hakkeden çok keyifli bir durak. Tavsiyemiz şudur ki, Endülüs’te en çok zaman ayıracağınız şehir Sevilla olsun. Cordoba’yı ise konaklama için eleyebilirsiniz. Konum olarak Sevilla ve Granada’ya eşit mesafede olduğu için bu şehirlerden birinde kaldığınız taktirde günübirlik bir gezi ile şehrin altını üstüne getirebilirsiniz. Sadece havaalanını kullandığımız için Malaga konusunda fikir beyan etmiyoruz. Malaga için başka planlarımız var.

Granada-El Hamra Sarayı

Araba Kiralamak mı Toplu Taşıma mı?

Kafamızı en çok karıştıran noktalardan ilki ulaşım konusu oldu. Aslında bu konu biraz da hangi şehirlerde konaklayacağınızla ilgili. Sürekli şehir değiştirip, gittiğiniz şehirlerde de konaklayacaksanız toplu taşıma daha ekonomik olabilir. Ancak yine büyük bir fark olacağını sanmıyoruz. Günübirlik gezilerin sonunda Sevilla’ya döneceğimiz ve iki kişi olduğumuz için tren ya da otobüs ile git gel yapmak, yorgunluk ve zaman kısıtlaması da eklendiğinde, bize çok akılcı görünmedi. Fikir vermesi açısından otobüs ve tren biletleri fiyatlarına bakabileceğiniz siteyi buraya iliştiriyorum. Bilet fiyatlarının mevsime ve güne göre de değiştiğini belirtelim. Hadi bir de Kasım ayı için örnek bir tablo koyalım.

• Malaga-Sevilla: Tren 24€-44€ /Otobüs 17€
• Sevilla-Cordoba: Tren 15€/ Otobüs 13€
• Sevilla-Granada: Tren 30€/Otobüs 23€
• Cordoba-Granada: Tren 30€/ Otobüs 15€

 

Endülüs’te Araç Kiralama meselesine gelirsek, gitmeden Avis’ten yedi günlük 128€’ya kiraladığımız araç, sigortalar dahil 260€ civarına denk geldi. Araç sigortası yapmama şansınız da var. Bu rakamı aşağı çekmek sizin elinizde. Avis dışında tercih edebileceğiniz birçok araç kiralama firması var ve çoğu da Avis’e göre çok daha ekonomik. Bu konuda küçük bir pişmanlığımız var. Ancak şimdi tekrar düşündüğümüzde otopark ve benzin gibi bazı masrafları olmasına rağmen, araç kiralamak böyle bir gezi için yine de en güzel seçenek gibi görünüyor.

Cordoba

Araç kiralarken dikkat edeceğiniz birkaç nokta var:

  • Şehir içinde, tarihi merkezde araçla gezmeseniz bile, otele yerleşirken şehrin bu daracık sokaklarından geçmek zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple küçük araçları tercih edin. Bu tercih aynı zamanda tasarruf yapmanızı da sağlayacaktır.
  • Sevilla’da otopark ücreti biraz pahalı. Kapalı otoparklara günlüğü 18€’ya aracınızı bırakabilirsiniz. Otoparkı olan otel bulmak biraz zor ancak siz yine de gitmeden otelinizle iletişime geçin. Çoğu otelin otopark için indirim sağlayan anlaşmaları oluyor. Bu indirimlerle otopark ücretinde günde 2.00€’luk bir tasarruf yapmış oluyorsunuz.
  • Cordoba ve Granada’da ise otopark ücreti bir iki Euro daha ucuz. 1 saatlik otopark ücreti 1,90€, 2 saatlik 3,80€, 9 saatlik 14,50 ve 24 saatlik ücret 14,50€ tutuyor. Otopark ödemeleri için yanınızda yirmilik, onluk banknotlar bulundurun. Makinalar 20€ üstü banknotları kabul etmedikleri için kredi kartı kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Toplam bir maliyet çıkarmak gerekirse, otopark ve yakıt masrafları da dahil araba kiralamak günlük 45-50€ civarına denk geliyor. Tekrar söylemek de yarar var, bu rakam firmaya, yaptıracağınız ya da yaptırmayacağınız sigortalara göre değişebilir. Avis, Budget ya da Sixt gibi firmaların dışına çıkıp Rhodio, Goldcar, Centauro, Recordgo, Firefly gibi firmalardan birini seçerseniz, rakam çok daha uyguna gelecektir. Diğer firmaları çok duymadığımız için, gidince küçük sürprizlerle karşılaşmak istemediğimizden biraz temkinli davranıp, bilerek daha fazla ödemeye razı olduk. Ancak gittiğimizde fark ettik ki, saydığımız diğer firmalarda oldukça güvenilir ve müşterisi de bir hayli fazla.

Yollara gelecek olursak, İspanya’da hem ücretli hem ücretsiz yollar var. A olanlar ücretsiz AP olanlar ücretli. İşin güzel tarafı, bu baklava dilimi coğrafyayı gezerken ücretsiz yolları kullanabiliyorsunuz. Olur da ücretli yola girerseniz, ödemeler gişelerden nakit temin ediliyor. AP (autopista) geçiş ücreti 3,5€. Tabelalandırma konusunda da İspanyollar iyi iş çıkarmışlar. Koyu bir sohbete dalmadığınız sürece çıkışları kaçırma şansınız yok.

Gezilecek yerlere başlamadan önce, seyahatinizi planlamada yardımcı olacağını düşündüğümüz ve tecrübe ettiğimiz noktaları sizinle paylaştık. Bundan sonrası ise ister otobüs ister tren ister özel araçla olsun, bu güzel coğrafyanın tadını çıkarmak. Dağına taşına zeytin ağaçları dikilmiş şehirler arası yolları, turunç ağaçlarının süslediği şehir merkezleri, minik kasabalarıyla unutamayacağınız bir seyahat olacağına eminiz. Biz ne kadar yorulduysak, bir o kadar da eğlendik. En az bizim kadar eğleneceğiniz mükemmel bir güzergâh olmasını temenni ediyoruz.

Written By
More from meltemkol

Talin Yeme-İçme Notları:

Talin yeme-içme notlarına küçük bir itirafla başlayalım. Küçük Baltık ülkesine giderken, mutfak...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.