Zagreb Gezi Rehberi: Yedik-İçtik-Eğlendik

Duyduk duymadık demeyin. O kadar gezmenin arasında, Türk lirasının daha değerli olduğu ender ülkelerden birine daha ayak bastık. Hal böyle olunca da yeme-içme konusunda elimizi daha açık gözümüzü daha aç tuttuk. Türk Lirasının Hırvat Kuna’sından daha değerli olması, tabi ki Zagreb’in çok ucuz bir şehir olduğu anlamına gelmiyor. Fiyatlar hemen hemen Türkiye ile aynı. Kimi zamansa daha ucuz. Bu doğrultuda, Zagreb’i keşfederken seçtiğimiz mola yerlerine bir göz atın. Bir kısımını pek sevdik, bir kısmından kan şekerimizi yükseltmek için yararlandık.

1 . Eggspress:

Güne iyi bir kahvaltıyla başlamak hepimize verilen altın öğüt. Hele bir de arşınlayacağınız onlarca sokak, çözmeniz gereken bir şehir varsa kahvaltının önemi biraz daha artıyor. Kabul edelim ki birçoğumuz, özellikle Avrupa tatillerinde, bağımlısı olduğumuz Türk kahvaltısını unutup, hızlı bir uyum süreci ile kahve ve kruvasan eşliğinde güne başlamaya hazırız. Bunun ne kadarı kruvasan sevgisinden ne kadarı yemek konusundaki muhafazakarlığımızdan kaynaklanıyor bilmiyorum. Ancak Zagreb’te size kruvasanı unutturacak çok güzel bir kahvaltıcı öneriyorum. Eggspress, mekândan anladığımız kadarı ile öğleden sonra kahve-bar konseptinde hizmet sağlasa da sabahları bütün masalarını dolduracak kadar güzel bir kahvaltı sunuyor. Sadece yumurta menüsünün olduğu işletmede, damak tadınıza göre bir seçim yapabileceğinize eminiz.

Adres: Boškovićeva ul. 11, 10000

Eggpress Zagreb

2. Cafe Palainovka:

Zagreb’in eski merkezinde bulunan kafe-bar kahvaltı için seçilecek en doğru adreslerden biri olmayabilir. Ancak burası Zagreb’in en eski işletmelerinden bir tanesi. 1847 yılında açıldığı bilinen Palainovka Cafe, 1945 yılında kapanmış. Ancak 1970’li yılların ortalarında, şehrin bu bölgesi öğrenciler sayesinde hareketlenmeye başlayınca kafe yeniden açılmış. Pazar sabahı gittiğimiz kafe, Zagrebliler tarafından da tercih edilen bir yer. Gün içinde oldukça hareketli, Pazar sabahı ise oldukça sessiz olan Illırski Meydanı’nda bulunan kafe, akşamları ise bar konseptine dönüyor.

Adres: Ilirski trg 1, 10000 Zagreb

https://www.swiss.com/Explore/en/croatia/zagreb/box-19819
Pazar Sabahı Cafe Palainovica’dan İzleyeceğiniz Sokak Manzarası

3. Cogito Coffee:

Artık sadece kahve içmek yetmiyor. Şimdilerde iyi kahvenin de peşine düşüyoruz. Sadece iyi kahve değil, aynı zamanda gözümüze de hitap edecek mekanları kovalıyoruz. Zagreb’te bu üç koşulu sağlayan mekanlardan bir tanesi Cogito Coffee. Hırvatistan’ın farklı şehirlerinde de karşılaşabileceğiniz ünlü Cogito Coffee, Zagreb’te merkezde olmasına rağmen, işlek bir caddede bir otoparkın kenarına saklanmış, küçük ama ziyaretçisi çok olan bir işletme. Fiyatlar, diğer yerlere göre biraz daha pahalı olsa da zengin, lezzetli kahve menüsü ve alternatif tasarımı ile ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz. Sadece kahve dediysek sizi yanıltmayalım, menülerinde çay ve atıştırmalık seçenekler de mevcut. Denemek için Pazar gününü beklemeyin, kapalı.

Adres: Varšavska ul. 11, 10000

Cogito Coffee Zagreb

4. Elis Caffe:

Zagreb’in en meşhur caddesinde, Hırvatistan barista şampiyonu olmuş bir barista tarafından işetilen Elis Caffe, uzun uzun oturup kahve keyfi yapayım diyorsanız, pek de size uygun bir yer değil. Dışarıdan baktığınızda oldukça gösterişsiz, içi de çok geniş olmayan ancak gençlerden ziyade orta yaş ve üstü grubun tercih ettiği, kahveleri gerçekten çok lezzetli bir mekân. Oldukça arkadaş canlısı, kahve hakkında konuşmayı seven ve tavsiyeler veren baristası ile Zagreb’teki en iyi kahveciler arasına çoktan girmiş bile. Baristanın müşteri ilişkilerinde iyi olmasının da bu işte payı var sanırım. Yoğun bir saat olmasına rağmen, kendi esspressolarımızı yapmamız için bizi makinanın başına geçirebilecek kadar rahat bir baristası var.

Adres: Ilica 63, Zagreb 10000, Hırvatistan

Elis Caffe Zagreb

5. Kava Tava:

Tatlı ihtiyacınızı gidermek için pan-cake iyi bir tercih diyorsanız, Kava-Tava bu ihtiyacınıza cevap verebilir. Mekân için farklı desek de bunun iyi bir farklılık olup olmadığına karar veremiyoruz. Uçak kabini şeklinde tuhaf dekorasyonu olsa da çalışanları çok güzler yüzlü ve pan-cake’leri de tercih edilebilir. Fazla çikolatalı seviyorsanız, sipariş verirken belirtmek gerekebilir.

Adres: Britanski trg 1, 10000

Kava Tava Zagreb

6.Vincek:

Söz konusu tatlıysa ve iddialı olanları tercih ediyorsanız Vincek’de aradığınızı bulabilirsiniz. 1977’de küçük bir aile işletmesi olarak kurulan Vincek, şimdilerde Zagreb’in dört bir köşesine yayılmış. Şube deyince hemen negatif bir algı yaratmayın. Biz dondurmalarının tadına baktık ve memnun kaldık. Ancak iddialı oldukları tatlıların başında, milföyün arasına doldurulan köpük kremalı tatlıları Vincek Zagrebacka Kremsnita geliyor. Evet size Bled’te yediğiniz (yiğeceğiniz) Kremsnita’yı çağrıştırdığına eminim. Tek farkı üstündeki çikolata kaplaması. Adı üstünde: Zagrenb usulü Vİncek Kremsnita.

Kaynak: www.vincek.com.hr

7.Boban Zagreb:

Hemen hemen herkesin kurtarıcısı, B Planı olan İtalyan mutfağının Zagreb’teki en güzel temsilcilerinden bir tanesi Boban Restoran. Sabahları kahvaltı için de tercih edebileceğiniz restoranın fiyatları ortalamanın biraz üstünde. Ancak menülerinde oldukça lezzetli Hırvat şaraplarının olduğunu da belirtelim. Çalışanları ise bir o kadar güler yüzlü. Rezervasyon yapma imkânınız varsa, yerinizi garanti altına almanız doğru bir hareket olacaktır.

Adres: Gajeva 9, Zagreb

Boban Zagreb
Şiddetle Tavsiye Edilir

8.Nokturno:

Zagreb’in en işlek sokaklarından birinde yer alan Nokturno’nun geniş bir menüsü var. Hırvat yemeklerinin tadına bakabileceğiniz gibi, daha tanıdık tatlar peşindeyseniz de burada aradığınızı bulabilirsiniz. Burayla ilgili tavsiyelerin çoğu fiyat/kalite dengesi açısından tercih edilebilir olduğu yönünde. Bu hususta çoğunluğun fikrine katılıyor ve asla kötü diyemeyeceğimiz bu restoranda bir öğün yiyebileceğinizi söylüyoruz.

Adres: Skalinska Ulica 4

9.Zagreb 360:

Zagreb’te gün batımını karşılayacağınız en yüksek nokta olan Zagreb 360, eşsiz bir manzara sunuyor. Bu manzarayı demir parmaklıklar arkasından izlemek zorunda kalsanız da bir gökdelen tepesinde olduğunuzu kabul ederseniz, parmaklıkları hoş görebilirsiniz. Kesinlikle “daha güzel olabilirmiş” diyeceğiniz Zagreb 360, her sehpaya yerleştirilmiş kızmabirader oyunu ile günbatımını beklerken vakit geçirebileceğiniz çok rahat bir ortam sunuyor. Manzaraya karşı şezlonglarda uzanırken “Katya, içkim nerede kaldı” ruh haline bürüneceksiniz. Giriş için 8€ vererek Zagreb Card almanız gerekiyor. Bu kartla daha sonra da Zagreb 360’a gelebilirsiniz. Gece Zagreb Katedrali’ni görmek için tekrar uğramayı unutmayın.

Adres: Ilica 1A

Zagreb Eye

10.Dezman:

Bir cumartesi akşamına yakışmayacak derecede boş olan Dezman’ı yine de sevdiğimi itiraf ediyorum. Çünkü güzel bir mekân yapmışlar. Ne yaparsak yapalım vitrinin cazibesinden kaçamıyoruz. Kokteyl fiyatları ortalamanın biraz üstünde olmasına rağmen, Balkanlar’da değil de çok daha büyük bir metropoldeymişsiniz izlenimini yaratan Dezman, Zagreb gece hayatına ısınma turu kapsamında tercih edilebilir.

Adres: Dežmanova ul. 3

Kaynak: http://www.dezman.hr

11.Alcatraz:

Zagreb’te iki Alcatraz olduğunu söyleyerek başlayalım. İnternete “Zagreb Gece Hayatı” yazınca birçok sitede karşınıza Alcatraz çıkıyor. Hal böyle olunca bir beklenti, bir merak kaplıyor içinizi. Gitmeniz gereken Alcatraz “Preradovićeva ul” caddesi üstünde olan. İlginç bir atmosferi olduğunu kabul edelim, fiyatların da uçuk olmadığını not edersek, cumartesi akşamı, içkilerinizden birini Alcatraz’da içebilirsiniz.

Adres: Preradovićeva ul. 12, 10000

12.Mali Medo:

Lokal biraların tadına bakmazsak olmaz. Evet bir taraftan küreselleşiyoruz ama diğer taraftan da yeme-içme hususundaki muhafazakarlığımızı geride bırakıyoruz. Tanıdık markaları bir kurtarıcı gibi yedekte tutup, lokal olanlara yöneliyoruz. Mali Medo, tam da bu noktada, menüsündeki farklı biraları ile derdinize deva oluyor. En meşhur Hırvat birası ise “Karlovacko”.

Adres: Tkalciceva 36

Karlovacko, en meşhur Hırvat Birası. Ancak deneyebileceğiniz başka seçenekler mevcut.

13. Swanky Monkey Garden:

Ilıca Caddesi üzerinde, eski bir fabrikadan dönüştürülen barın en güzel yeri terası. Canlı müzik, DJ performansları vb etkinliklere de denk gelebileceğiniz mekanı pek sevdik. İçkilerdeki alkol oranından biraz şüphelensek de mekânın hoşluğundan mütevellit pek takılmadık. Ancak, buraya karnınız tok gidin. Mutfak belli saatten sonra kapandığı için bir patates kızartması dahi bulamayacaksınız. Hatta kuruyemiş bulabilirseniz dahi şanslı sayılırsınız. Bir de Swanky Monkey Bar gece 01.00’de kapılarını kapatıyor. Eğer uzun bir Cumartesi gecesi düşünüyorsanız, burayı gecenin sonlarına bırakmayın.

Adres: Ilica 50

Kaynak: inyourpocket

14. Fries Factory:

Taksim Meydanı’nda köşede sizi bekleyen ıslak hamburgerciler işlevi üstlenen Fries Factory, gece otelinize dönerken, açlıktan kazınan midenizi bastırmak adına sadece 12kuna’ya dev pizza dilimleri ve yahut büyük bir patates kızartması alabileceğiniz kurtarıcı bir yer. Tam da Zagreb’in en ünlü ve en hareketli meydanı Ben Jelacic’in köşesinde bulunması sebebiyle hepinizde bir ıslak hamburgerci izlenimi yaratacağına eminim. Üstelik gece yarısı önündeki kuyruğu göz önüne alırsak, sadece bizim kahramanımız olmadığı kesin. Pizzalar ise o saatte bulabileceğinizin en güzellerinden.

Adres: Ilica 1

Üç günlük Zagreb gezisinde yolumuzun düştüğü bütün mekanlar burada. Kuşkusuz her birimiz gitmeden önce bir sürü araştırma yapıyoruz. Kısıtlı vaktimizde, en güzelini bulmaya çalışıyoruz. Söz konusu yeme-içme-eğlenme gibi tamamen sübjektif bir alan olunca, işler biraz daha karmaşıklaşıyor. Burada yazdığım yerlerin bazılarını çok sevdik, bazıları ise sadece denemiş bulunduğumuz yerler arasına girdi. Damak tadı, bütçe, zevk gibi birçok değişkenin olduğu bir alanda kesinlikle denemelisiniz, kesinlikle yemelisiniz, içmelisiniz demek çok zor. İste bu yüzden verileri sunuyorum. Değerlendirmek size kalmış.

Herkese keyifli gezmeler.

Written By
More from meltemkol

Zagreb Gezi Rehberi: Yedik-İçtik-Eğlendik

Duyduk duymadık demeyin. O kadar gezmenin arasında, Türk lirasının daha değerli olduğu...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.