Meis Adası Gezi Rehberi: Aslında Rehbere İhtiyacınız Yok!

Meis-Merhaba Legoland

Kaş’ın karşı pencere komşusu Meis, yolu Kaş’a düşenler için bir günlük kısa bir kaçamak hazırlamış. Bir çorak tepenin eteklerine kondurulmuş rengarenk kutu evler, masmavi denizle bütünleşmiş. Meis yerlilerinin kapı önü sohbetleriyle o minnacık ada, sükunetinin yanına biraz da eğlenceyi eklemiş. Sebzesi, meyvesi Kaş’tan taşınan ada, sıcak insanları ile bütün malzemeleri çok iyi harmanlamış. Hal böyle olunca, bir köy nüfusuna sahip ada, kendine turist pastasından pay almayı da hakkıyla başarmış.

Meis- O Zaman Renk

Meis aslında Kastellorizo. Bu isim adaya, St. John şövalyelerinden miras kalmış. Adaya inşa ettikleri Kızıl Kale (Castello Rosso), adanın bu şekilde anılmasına sebep olmuş. Peki o zaman Megisti ne derseniz, Megisti ise adanın antik dönemdeki ismiymiş. Meis, Kastellorizo veya Megisti. Hangisini kullanırsanız kullanın, ada şirinliğinden bir şey kaybetmeyecek. Adanın canlanması, gemicilik ve balıkçılık sayesinde olmuş. Bir de, 1991 İtalyan yapımı Mediterraneo filminin Oscar kazanmasının ardından, ada turistlerin gözüne iyice çarpmaya başlamış. Ada küçük, yaşayanı az olsa da kutlayacak bir şeyleri her zaman olmuş.  İlyas Peygamber anısına bir nevi “su savaşı” yapan adalılar, orkestra eşliğinde 20 Temmuz gününü de festival havasında geçiriyormuş. 13 Eylül, adanın Yunan topraklarına katıldığı gün olarak, Meisliler için kutlanılan bir günmüş. 21 Mayıs, St. Constantine ve St. Helen’e adanmış ve bugün de adaya orkestra geliyormuş. Bu tarihlerde adada olursanız tam bir İtalyan filmi seti simülasyonu yaşayabilirsiniz.

Meis-Numunelik Evler

Feribot Meis’e yaklaşırken dikkatinizi çekecek, kırmızı kubbeli camii 1755 yılından kalma. Merkezin doğusunda kalan liman ise Mandraki. Adada denize girmek için tercih edebileceğiniz noktalardan bir tanesi. Meis’in bir de müzesi var. Megisti tarihine göz atmak isteyenler Archaeological – Diachroniko Museum of Kastellorizo’yu gezebilir.

Meis’te bir yer keşfettim diyebileceğiniz çok bir seçenek yok. İşte tam da bu sebeple, bir yer keşfetme derdine düşmeyin ve Meis’in tadını doyasıya çıkarın. Çünkü bütün restoranlar, bütün kafeler sizin. Bir günde, neredeyse adadaki bütün işletmelerde bir şeylerin tadına bakabilirsiniz. Yunan mutfağına zaten aşinayız. Meis’de “geleneksel” bir tat arayışındaysanız Katoumari ve Strava‘yı kahvenizin yanına tatlı olarak söyleyebilirsiniz.

Meis’e Ulaşım:

Pasaportunuz ve Schengen Vizeniz varsa, Meis’e ulaşmak 115 TL’ye denk geliyor. (15 TL çıkış harcı). Vizeniz yoksa bu işlemi birkaç gün öncesinden Kaş’taki acentalardan halledebilirsiniz. Kapıda vize işlemleri için Meis’e gitmeden üç gün önce başvurmanız gerekiyor. Detaylı bilgi edinmek isteyenler, buraya bir baksın. Meis’te bir de hava alanı olduğunu belirtelim. Rodos ve Pire’den gelen gemileri de sayarsak Meis’in küçük limanı kendi çapında hareketleniyor. Pasaportunuz ve vizeniz hazırsa, yapmanız gereken Kaş’ta Meis seferi düzenleyen acentalardan birine giderek biletinizi almak. Biz tercihimizi, Kaş Meydan’da Palmiye Cafe’nin karşısında bulunan Kahramanlar Turizm’den yana kullandık. Pasaportunuzu onlara teslim ediyor ve sabah buluşmak üzere vedalaşıyorsunuz. İşlem bu kadar basit.

Yaklaşık 25 dakika süren feribot yolculuğunun ardından, bir prefabrik pasaport kontrol kulübesinden geçerek Meis’e ayak basmış oluyorsunuz. Aynı feribot 16.30’da Kaş için dönüş yoluna çıkıyor. Bir hudut geçmiş olmanın bütün kurallarına uygun olarak, Meis size minik Duty Free’si ile merhaba diyor. Duty Free satışları 16.00’da başlıyor ve tahmin edeceğinizden daha kalabalık. Bu sebeple, eğer Kaş’ta yaşayan tanıdıklarınız ve size siparişleri varsa 16.00’ya doğru Duty Free kapısında esas duruşa geçiniz.

Meis Kıyıları

Eylül sonu olmasına rağmen, Kaş’ın kalabalığından sonra Meis karanlık bir odada inzivaya çekilmişiz gibi hissetmemize sebep oldu. Burada iyi bir şey söylemeye çalışıyorum. Ada, öylesine sessiz ki, tatilde tam bir inziva arayanlar için listeye en üst sıradan girebilir. Gazetelerin burç yorumları tabiri ile “kendinizi dinleyip yeni projelere yelken açabileceğiniz” bir sürece bile sokabilir. Tabi bu sürece girmek için adada konaklamak gerek. Bu hususta az sayıdaki pansiyon ve otellerden yararlanabilirsiniz. Mediterraneo Kastelorizo, bizim gözümüze pek güzel göründü. İncelemek isterseniz buraya lütfen.

Burası Film Seti Olmalı-Meis

Meis’te ada dışında gezebileceğiniz iki yer Mavi Mağara (Blue Cave) ve St. George (Aya Yorgi) Koyu. Buralara nasıl giderim diye hiç dert etmeye gerek yok. Pasaport kontrolünden çıktığınız anda sizi meşhur ve ününü hakketmiş Costas’a yönlendirecek birileri karşınıza çıkıyor. Costas, 10€ karşılığında sizi önce Mavi Mağara’ya daha sonra da oldukça sessiz bir koy olan Aya Yorgi’ye götürüp, belirtiğiniz saatte sizi almaya geliyor. Tek yapmanız gereken Costas’ın yedi kişilik teknesinin dolmasını beklemek ki bu süreç 5 bilemediniz 10 dakika sürüyor.

Meis Ara Sokakları

Mavi Mağara (Blue Cave): İnternete Mavi Mağara yazdığınızda karşınıza çıkan görsellerin çoğunda filtre olmadığını belirtmekte yarar var. Gördüğünüz mavi oldukça gerçek. Mağaraya girişte Costas’a kulak verin. Teknelerin içeri teker teker girdiği bu mağara, 75 m uzunluğunda, 40 m genişliğinde ve 35 m yükseklikte, Akdeniz’e saklanmış bir cennet. Kapı deliğinden görünen ışık gibi merak uyandıran güzellikteki bu mağarada 15dk. yüzme şansını elde ediyoruz. Mağara, adadaki ilk ziyaret noktanız olsun. Küçücük teknede dahi kafanızı eğmenizi hatta teknenin içine uzanmanızı gerektiren bir alçaklıkta olan mağara girişi, sular yükseldiğinde size bu imkânı vermeyecek. Tam da bu sebeple sabah, henüz sular durgunken, bu deneyimi yaşayın. Aklınızda buz gibi bir su kaynağı canlandıysa, suyun sıcaklığı karşısında şaşırabilirsiniz.

Mavi Mağara-Meis

St. George (Aya Yorgi) Koyu: Mavi Mağara deneyiminden sonra, ister bu plaj/ada’da mola verebilir isterseniz Costas’la limana dönebilirsiniz. St. George Koy’unda minik bir işletme ve bir de kilise var. Burası tam olarak bir plaj değil. Denize kayalıklar arasından giriyorsunuz. Su o kadar berrak ki, kayalıkların varlığıyla hareketlenen su altı, şnorkel ile yüzmek için sizi çağırıyor. Bu koyda bir saat geçirmek yeterli olacaktır. Çünkü esas konumuz Meis’te, sizi bekleyen çok renkli sokaklar ve çok lezzetli bir mutfak var.

St. George Beach-Meis

Adanın ara sokakları, sadece mavi beyaz Yunan adası algısını yıkar nitelikte. Renkli kapılar, minik avlular, bir anda güney İtalya esintileri yaşamanıza sebep olacak. Kireç vurulmuş daracık merdivenlerdeki fırça darbeleri ile, tekrar bir Yunan Adasında olduğunuzu hatırlayacaksınız. Yıllardır Kaş’tan bakıp el salladığımız Meis’in dar sokaklarından tepeye ulaşarak bu kez Kaş’a el sallayabilirsiniz.

Meis Sokakları

Meis’in tarihinden de anlayabileceğimiz gibi, farklı grupların durak noktası olmuş ada. Hepsinden bir iz barındırarak, bugünkü renkli ve sıcak havasını yakalamış. Bir tutam İtalyan, bir tutam Yunan, bir tutam Türk. Mavi beyaz bayrak dalgalansa da Türk lirasının geçtiği, çoğunluğun Türkçe de konuştuğu ve yolunuzu gözlediği Meis’te altı saati hiç sıkılmadan geçireceğinize eminiz. Hiçbir şey yapmasanız bile gündüz, adanın tatlı kedileriyle, limanda içilen uzo, birbirinden lezzetli mezeler sizi o sofrada altı saat tutmaya yetebilir. Meis’te bir otelin internet sitesinden gezinirken gördüğüm cümle, sanıyorum Meis’i tanımlayan en anlamlı kelimeleri bir araya getirmiş. Türk ve Yunan esintilerinin güzel evliliği. Evet, Meis işte tam olarak da bu.

Meis-Karnı Acıkanları Buraya Alalım

Kısacası Meis’e gelirken akılda tutulması gerekenler:

  • Pasaporta ve Schengen Vizesine ihtiyacınız olduğu. (Bunlar varsa ulaşım: 115TL)
  • Meis-Mavi Mağara-Aya Yorgi Koyu Ulaşım: 10€
  • Meis’te uzolu-mezeli-ana yemekli ve üzerine bir de Grek/Türk kahveli bir ziyafet iki kişi ortalama 60€.
  • Duty Free’de rakı fiyatları diğer duty free’lere göre bir hayli ucuz.
  • Telefon ya da fotoğraf makinanızın şarjının dolu olduğundan emin olun. Fotoğraflanacak bir hayli güzellik var.

Herkese keyifli gezmeler.

Aya Yorgi Koyu
Blue Cave-Mavi Mağara
Meis Labirenti
Meis Kapıları Çok Renkli
Yapmadan dönmeyiniz
Written By
More from meltemkol

Barselona: Biraz Gotik Biraz Modern

Katalonya Özerk Topluluğu’nun başkenti Barselona, gezmeye, görmeye, yemeye ve içmeye doyamadığımız sımsıcak,...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.