Dalış Eğitimi Almak: Düşünüp Harekete Geçmeyenler İçin

Maviyi hep dinginlik, sakinlik, huzur vb kavramları tanımlamak için kullanırlar. Haklılarmış. Ben 26 yaşımda daha iyi anladım. Yüzmeyi öğrendikten sonra yapmayı denediğim ilk şey dalmaya çalışmak olmuştu. Yanlış anlaşılmasın. Dalmaktan kastım, hepimizin yapmaya çalıştığı en temel hareket. Derin bir nefes alıp, popoyu dışarı çıkarma çabası. Sürekli deneyip, anneme ve babama bu sefer oldu mu sorularını kaç kez tekrar ettim bilmiyorum ama sonunda oldu. Üç sene öncesine kadar bir deniz gözlüğü ile bu temel hareketle minik balıkların peşinden koştum. Ta ki sağlam bir motivasyonla, belki de insanın en uzun izin dönemi olarak adlandırabileceği, balayı dediğimiz o uzun tatile kavuşana kadar. Dört günlük bir eğitimle dalış sertifikamı cebime koydum. Şimdi yüzmek yetmiyor. Daha doğrusu pek keyif vermiyor.

PADI Open Water Diver Eğitim

Gerçekçi olmakta fayda var. Öncelikle profesyonel dalgıç olmadığımızı kabul edelim. Tabi ilerletmek isterseniz, size dur diyen olmayacaktır. Sertifikalı bir dalıcı olduğumuzda, dünyanın her yerinde girdiğimiz suların hakkını verebiliriz. Bunun için cevaplanması gereken birkaç soru var. Dalış eğitimi nasıl alınır, dalış eğitimi ne kadar sürer, dalış kursu fiyatları nelerdir gibi sorular ilk akla gelenler.

Öncelikle hangi tip sertifikadan bahsettiğimi açıklığa kavuşturayım. Nitekim birçok sertifika ve birçok eğitim var. Bizim ilgi alanımız, basıncın dozunu abartmadan, sualtının tadını çıkartmamıza izin veren, PADI Open Water Scuba Diver eğitimi.  PADI Open Water Scuba Diver sertifikası alabilmek için gerekli çabalardan bahsedeceğim. Dünyanın hemen hemen her yerinde 18m’ye kadar dalış izni veren bir sertifika bu. Diğer bir sertifika ise CMAS. Benim tecrübem PADI üzerinden gerçekleştiği için CMAS eğitimi hakkındaki bilgilerim eksik olabilir. Dalış seviyesi olarak aralarında bir fark olmamakla birlikte, PADI sertifikasının dünya genelinde tanınırlık oranı daha fazladır.

Çalışkan Bir Scuba

Burada eğitimin bütün detaylarından bahsetmeyeceğim. Sürecin genel olarak nasıl işlediğine değinip, aklının bir köşesinde dalma isteği olup eyleme geçememişler varsa, onları daha detaylı bir araştırmaya itmek amacım.

Dalıcı sertifikası almak için gerekli olan en önemli iki unsur zaman ve bütçe. Zamandan kastım aylar değil. Ancak acımasız orta sınıf hayatı sürekli bir koşturmaca içinde geçtiği için, dört güne sığdırılabilecek birçok aktiviteyi elinizin tersiyle itmek zor bir karar olabilir. Dört gün boyunca gezebileceğiniz Yunan Adalarının, Ege ve Akdeniz koylarının bu sefer üstünü çizip, bir de severek aldığınız, plajda okurum diye sakladığınız o kitaba veda ederek dört günün sonunda gireceğiniz teorik sınava hazırlanma kararı, kafanızda soru işaretleri yaratabilir. Yaratmasın.

Dört gününüzü ders çalışmaya ayırmanız gerekiyor. Hem teorik hem de pratik olarak bir takım bilgi ve beceriye kavuşabilmek için, üzgünüm ama tatilde ders çalışmanız gerekecek. Abartılacak bir durum yok. Teorik bilgi her zaman daha sıkıcı olsa da uygulamaya geçtiğinizde işler daha keyifli bir hal alıyor. Her hareketi ilk seferde yapamayabilirsiniz. Sadece telaş yapmayın yeter. Pratikte edinmeniz gereken beceriler, daha çok ekipmanlarınızı suyun altında takıp çıkarmak gibi beceriler olacak. Dalış sırasında iletişim kurmak için gerekli bilgileri öğreneceksiniz. Her dalış, su altında ortalama 45 dakika vadediyor. Dalış hocamın bana söylediği ilk şey, nefes almaktan korkma olmuştu. Tecrübelerine dayanarak yaptığı bir gözlem olsa gerek, ilk defa dalanların çoğunda nefes tutma eğilimi görülüyormuş. Tüpünüzdeki hava bitecek diye korkmayın. Hem eğitmeniniz yanınızda hem de henüz eğitimde olduğunuz için beş metre civarı bir yerlerde olacaksınız.

Karetta

Dalıcı sertifikası alabilmeniz için zamanın yanı sıra bütçenizi de hazırlamanız gerekecek. Bu konuda güncel bilgiye sahip olmamakla birlikte 1000TL’ye yakın bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Dalış okullarına göre farklılık gösterebilir.

Eğitimler havuzda da verilebiliyor. Ancak ben eğitimimi Kaş’ta aldığım için, havuz kloru yerine masmavi Kaş’ın tuzlu sularını yuttum. Tavsiyem de denizde eğitim veren bir kursu tercih etmeniz. Kaş’ta dalış tekneleri sabah ve öğleden sonra iki kere açılıyorlar. Sadece su altında fotoğraf çektirmek için gelenlerden, deneme dalışı yapmaya gelenlere ya da sertifikalı dalıcılara kadar farklı insanlarla tanışabileceğiniz dört gün ve fazlasını vadediyor size eğitim süreci.

Bir de küçük dalış defteriniz oluyor. Daldığınız yeri, indiğiniz derinliğini ve isterseniz gördüklerinizi kayıt edip hocanıza imzalatarak, size ait bir tecrübe olmasının yanı sıra belgeliyorsunuz.

Kaş-Scuba Diving

Eğitim bitip, gündelik koşuşturmanıza kendinizi kaptırmışken, elinize ulaşan dalış sertifikanız ise sürecin en umut vadeden kısımı. Çünkü o an, bir sonraki dalışınızı düşünmeye başlıyorsunuz bile. Sertifikanıza kavuşmak iki üç ayı bulabilir. Dalış, sualtına yapılan kısa ziyaretlerin yanı sıra, farkındalığınızı arttıran önemli bir tecrübe. Akvaryum ziyaretleri kara listenize giriyor. Su altında karşınıza çıkan bir orfozun özgürce hareketlerini ya da tek başına takılan bir vatozu rahatsız etmeden ama merakla gözlemlerken, suyun altına ait olması gereken bu canlıları sergilemenin içinde barındırdığı bencilliği fark ediyorsunuz. Hadi bunu çok romantik buldunuz. O halde dalışın gündelik hayata ya da genel kültüre bulunduğu katkıdan bahsedeyim. Su altı canlılarına ilginiz artıyor ve balıkları tanımaya başlıyorsunuz. Yediğiniz kalamarla su altında karşılaşıp bir selam vermek kulağa çok sıradan gelse de aşağıda öyle olmuyor. Bunu da heyecan verici bulmadıysanız, dalış maskesine ve ekipmana ihtiyaç duymadan, gözlükle popoyu dikerek dalmaya devam edin derim. Aklınızın bir köşesinde dalma fikri varsa, zaman ve bütçenizi de ayarlayabiliyorsanız harekete geçmek en doğru hamle olacaktır. En azından keyif alıp almayacağınızı bir an önce anlar ve planlarınızı bu doğrultuda şekillendirmiş olursunuz.

Kaş-Sualtı Batıkları
Written By
More from meltemkol

Slovenya Gezi Rehberi: Bled-Bohinj-Postojna Mağarası-Predjama Kalesi

Avusturya, İtalya ve Hırvatistan sınırına başkent Lubliyana’dan 1,5 saatlik bir araba yolculuğuyla...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.