Floransa Gezi Rehberi II: Ayrıntıda Boğulmak İsteyenlere

Galleria dell'Academia

Floransa’da gezilecek yerler denilince ilk akla gelenleri tamamladıktan sonra, sıra ayrıntı da boğulmaya geliyor. Öncelikle şu tespitlerimizi hatırlayalım. Floransa’da müzelere ve kiliselere giriş için hatırı sayılır bir bütçe ayırmak gerekiyor. Bu konuda hem fikir olduktan sonra, Floransa’da para vermeden de göreceğimiz güzelliklerin olduğunu belirtelim. Ne de olsa açık hava müzesi olarak damgalanmış bir şehir burası. Haksız bir tespit de değil. Floransa’da turist olarak görülmesi gereken yerleri tamamladıysanız ve hala vaktiniz varsa, son bir güçle iki müzeye daha bütçe ayırmanız tavsiye edilir. Detaylara inmeden önce hatırlatalım: Floransa’da görülmesi gereken yerleri buradan öğrenebilirsiniz.

Galileo Müzesi: Uffizi Galerisi’nin hemen arkasında yer alan müze, bilimin nasıl adım adım yükseldiğini, Galileo’nun icatları üzerinden anlatıyor. Teleskoplar, haritalar, fizik deneylerinde kullanılan düzenekler gibi bilim tarihinden birçok parçanın sergilendiği bu müze özellikle çocuklarıyla Floransa’da olanlar için görülmesi gereken bir yer. Sanıyorum ortaokul yıllarında bu müzeyi gezmiş olsaydım, ilgi alanlarımda büyük farklılıklar olabilirdi. Müzeye giriş ücreti yetişkinler için 9€, 6-18 yaş arası için 5,5€.

Galileo Müzesi- Dünya Haritası

Museo Nazionale del Bargello: Daha fazla Donatello ve Michelangelo için Bargello Müzesi’ni gezebilirsiniz. Palazzo del Popolo olarak da bilinen Bargello Müzesi, şehrin en eski yapılarından bir tanesi. Giriş ücreti 8€ olup, her ayın birinci, üçüncü ve beşinci pazartesileri ve pazar günleri kapalı olduğunu not düşelim.

Bargello Müzesi: http://www.uffizi.org

Son bir gayret ile bu müzeleri de tamamladıktan sonra, Floransa daha keyifli bir şehir halini alıyor. Tabi ki de bir görev olarak gezmiyoruz, ancak yine de görülmesi gereken yerleri tamamlayıp, bir yere yetişme derdi olmadan rahatça gezmek işin en keyifli kısmı. Muhtemelen, bir müzeden diğerine mekik dokurken, gezilmesi gereken yerler listesi yazınca karşınıza çıkan birçok meydandan geçmiş oluyorsunuz. Geçerken, etrafa biraz daha dikkatli bakıldığında, açık hava müzesinde sergilenen bu eserler göze çarpacaktır. Sonuçta vitrindeki antikaları gördük ve şu an rafları karıştırıyoruz.

Piazza del Signoria: Bir tarafı Uffizi Galerisi bir tarafı Vecchio Sarayı ile çevrelenmiş bu meydanda, Statuo del David (David Heykeli) ve Fontana del Nettuna (Neptün Çeşmesi) ve Statua Equestre di Cosimo sizi karşılayacak. David Heykeli’nin replika olduğunu not düşelim. Orijinalini görmek isteyenler biraz daha yürüyüp, Galeria dell’Academia’ya ulaşmalılar.

Piazza della Signoria: https://www.visitflorence.com

Piazza del Marcato Nuovo: Piazza del Signoria’ya komşu olan bu meydanın diğer adı Mercato del Porcellino. İsmini ise gezerken karşınıza çıkacak, domuz heykelinden alıyor. Bu çarşı, Cosimo I Medici tarafından, değerli kumaş ve mücevher satıcıları için yaptırılmış. Ancak günümüzde bu değerli kumaşların yerini, her yerde bulduğumuz, bir hediyelik eşya klasiği olarak karşımıza çıkan pamuklu eşarplar, deri çantalar, eldivenler ve diğer hediyelik eşyalar almış. Orada bulunan domuz heykeli de aslında oldukça işlevsel bir amaç için oraya konmuş. Medici zamanındaki satıcıların su ihtiyacını karşılamak. Ancak bugün, bu domuzcuğun büyüsünü arttırmak adına icat edilen bir gelenek mevcut. Domuzun burnunu okşayıp, burnuna bozuk para yerleştirdikten sonra, para, suyun aktığı ızgaraya düşerse size şans getirecektir. Eğer şans istiyorsanız, domuzun burnuna daha ağır bir bozukluk yerleştirin. Böylece paranızın ızgaranın içine düşme ihtimali artacaktır.

Mercato Nuovo: http://www.mercatodelporcellino.it/

Mercato Centrale: San Lorenzo Bazilikası’nı ziyaret ettikten sonra bu yemek pazarına uğramak doğru bir rota olabilir. Bir gastronomi fuarını geziyor gibi hissederken, Toskana mutfağının bileşenlerini de tadabilirsiniz. Floransa’nın eski merkezi San Lorenzo mahallesinde yer alan bu marketin önünde bolca deri ürünlerinin satıldığı bir pazar göreceksiniz.

Mercato Centrale: http://www.mercatocentrale.it/

Piazzale Michelangelo: Güneşin batışını izlemeyi sevenler, köprüyü bir kez geçtikten sonra, Michelangelo Meydanı’na tırmanmadan geri dönmesin. Buranın size sunduğu geniş bir meydan, Michelangelo Heykeli, merdivenler ve Floransa manzarası. Zaman zaman sokak sanatçılarının performanslarına da denk gelebilirsiniz. İster Pitti Sarayı’nı ziyaret ettikten sonra, isterseniz de Michelangelo Meydanı’ndan dönerken (Galileo’nun Evi) Casa di Galileo Galilei’ye de uğrayabilirsiniz.

Piazza Michelangelo

Floransa’da ayrıntıda boğulmak isteyenler için bir listemiz şu şekilde özetlenmiş oluyor.

  • Casa di Galileo Galilei
  • Casa di Dante
  • Chiesa di San Miniato al Monte
  • Mercato Centrale
  • Mercato Nuovo
  • Museo del Bargello
  • Museo Galileo

İlgi alanlarınıza göre Floransa’da gezebilecek onlarca yer bulabilirsiniz. Aşağıdaki harita bu anlamda size yardımcı olacaktır. Botanik sevdalısı ya da moda tutkunuysanız, veyahut sanat tarihi meraklısıysanız, ya da antikaları seviyorsanız, Floransa’da ilginizi çekebilecek her şey aşağıda mevcut. Şimdiden iyi tatiller.

Floransa Haritası
Floransa Haritası
Written By
More from meltemkol

Barselona’da Gezilecek Yerler: Gaudi ve Diğerleri

Barselona’da yaşayanlar için nasıldır bilemem ama bir turist olarak aradığınız her şeyi...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.