Floransa Gezi Rehberi: Bütün Klişeleriyle Floransa

Ponte Vecchio-Firenze

Tabu oynarken kullanılmaması gereken yasak kelimelere rağmen o kelimeyi bir şekilde anlatmaya çalışırız. O kelimeler olmadan anlatılamayacak gibi görünse de daha fazla çabayla sonuca ulaşabiliriz. Floransa’yı anlatmak için en çok kullanılan tamlamaları bir liste yaptım. Klişeler, her ne kadar çok kullanılan ama zamanla etkisini yitiren tanımlamalar olarak kabul edilseler de Floransa klişelerinin hepsinin çok doğru olduğunun altını çizerek, acaba bunlara başvurulmadan Floransa nasıl anlatılır diye meraklandım. Başarabilir miyim bilemiyorum. İşte benim için Floransa klişeleri: Rönesans’ın Başkenti, Rönesans’ın Doğum Yeri, Açık Hava Müzesi.

Sanıyorum Floransa’nın kendisi, başlı başına deneyimlenmesi gereken çok güzel bir klişe. Toskana Bölgesi’nin baş şehri, İtalya’nın diğer şehirlerinden trenle rahatça ulaşılabilen, kasvetli gibi görünen ama içten içe sizi burayı sevdiğiniz fikrine ikna eden Floransa’yı üç günde tadını çıkara çıkara gezebilirsiniz. Floransa’nın vadettikleri ortada. Her yerde anlatıldığı üzere mimariye, heykele, Madonna with Child tablolarına yüksek bir doyum kazandırıyor. Şehirden ayrılırken, birçoğumuz için “dönünce bunları bir araştırayım” temalı listeler oluşturtuyor. Bütün bu ön araştırmalar, Floransa’da ne göreceğimizi anlatıyor ama sokaklarında dolaşırken nasıl hissedeceğimizi betimlemekte yetersiz kalıyor. Bu yazı da onlardan bir tanesi.

Piazza Pitti

Hepimizin duyduğu İtalyan ailesi diye bir tanımlama vardır. Filmlerde bir avluda kurulmuş büyük bir sofra etrafında toplanmış, birkaç kuşaktan aile fertlerinden oluşur. Temelde hep ufak gerginlikler olsa da o masa başında toplanılır ve birbirlerinin sesini bastırmak istercesine gürültülü bir sohbet ortaya çıkar. İşte bu da başka bir klişedir. Bu klişeyi buraya taşımamın sebebi, Floransa’nın da kendine has bir İtalyan ailesine sahip olması. Medici ailesi, Floransa’da birçok taşın altından çıkıyor. Aileyi biraz araştırdığınızda, 15.yy’dan itibaren ailenin, Floransa’da hem kültürel hem sosyal hem de ekonomik sermayesinin oldukça yüksek olduğunu görüyorsunuz. Dedeler ölüyor, çocuklar, sonra torunlar Floransa’da varlığını hep sürdürüyorlar. Medici ailesinin dedeleri torunları ile gurur duyuyorlar mıdır bilemiyorum ancak ailenin Floransa’ya birçok katkısı olmuş. İtalyan Rönesans’ının ivme kazanması, ailenin İtalyan sanatçılarına verdiği destek ile gerçekleşmiş. Mediciler, Rönesans, Leonardo da Vinci, Michelangelo, Boticelli derken Floransa bugünkü Floransa olmuş.

Floransa’da ulaşım hususunda ise tavsiye edebileceğim tek yol yürümek. İtalyanlar için olağan ama bizler için alışkın olmadığımız kadar güzel binalarla dolu sokaklar özenle hazırlanmış bir yürüyüş parkuru gibi. Hiçbir ulaşım aracı kullanmadan gezilecek ender şehirlerden bir tanesi. Türkiye’den Floransa’ya direkt uçuş yok. Bu sebeple, Floransa’ya en yakın şehirler olan Pisa ve Bolonya’dan tren ya da otobüsle Floransa’ya gelmek mümkün. Floransa kadar turist çeken bir şehre direkt uçuş olmaması ne kadar şaşırtsa da gitmek isteyen için çözüm çok. Bolonya havalimanından Floransa’ya direkt otobüsler var. Bolonya havalimanı küçük bir yer, havalimanından çıktığınızda Floransa otobüslerinin kalktığı yeri hemen göreceksiniz. Otobüs biletleri, havalimanındaki danışma masalarından alınabilir. Dönüş için de aynı yol izlenebilir. “Appennino Shuttle” adlı bir otobüs firmasının gerçekleştirdiği transfer yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. Floransa’da, Santa Maria Novella Tren İstasyonu’nun hemen arkasında bulunan otobüs garından otelinize kolayca yürüyebilirsiniz. Santa Maria Novella Tren İstasyonunda Appennino Shuttle biletleri satılıyor. Buradan alırsanız 2€ fark alıyorlar. Bolonya’dan Floransa’ya trenle de gidilebilir ancak bunun için Bolonya Havalimanı’ndan, önce Bolonya Tren İstasyonu’na gitmek gerekiyor. Bolonya-Floransa arası ulaşım alternatifleri bu şekilde.

Appennino Shuttle

Floransa’ya ne zaman gidilmeli sorusu gerçek bir muamma. Turistler Floransa’yı çok seviyor. Bahar ve yaz aylarında Floransa’ya giderseniz, çok uzun kuyruklara, çok kalabalık sokaklara hazırlıklı olmalı, müzeler için biletlerinizi önceden almaya özen göstermelisiniz. Bu bile uzun kuyruklara tam bir çözüm sunmuyor. Ancak bizim gibi kışın giderseniz, tenha bir Floransa’da, kuyruklarda vakit kaybetmeden rahatça gezebilirsiniz. Bütün turistler zengin kalkışı yapmış gibi. Yazılarımda kullandığım tenha sıfatı, yanlış anlaşılmasın. Kimseciklerin olmadığı bomboş sokakları vurgulamak istemiyorum. Tenhadan kastettiğim, daha çok yerli ve daha az turist nüfusu.

Floransa’da nerede kalmalı sorusunu tersten sorup nerede kalmamalı sorusuna cevap verirsek, daha rahat olur. Arno Nehri’nin aşağı yakasında kalmayı tercih etmeyiniz. Bu bölgede konaklasanız da yine yürüyerek her yere ulaşabilirsiniz ama şehrin simgesel yapıları genellikle Arno Nehri’nin yukarı kısımında kalıyor. Oteller daha ziyade Pi.azza Santa Maria Novella Meydanı’nda toplanmış durumda, tren istasyonundan çıktığınız zaman yürüyerek otelinize varmanız mümkün. Eğer mümkünse, Piazza del Signoria’daki tesislere bakmakta yarar var. Piazza del Signoria’a da uyanmak bir orta çağ şehrinde uyanmak gibi.

Birkaç Tüyo:

  • Floransa diğer Avrupa şehirlerine kıyasla daha pahalı. Özellikle akşam yemekleri için birçok restoranın menüsüne bakarak mesai harcamak gerekebilir. Yemek için Piazza del Duomo ve Piazza del Signoria Meydan’ından uzak durarak bütçenize birkaç avroluk katkı sağlayabilirsiniz. Restoranların sizler için hazırlamış olduğu paket menüler burada da mevcut. Ancak bu görece ucuz menülerdeki pizzalar genelde Pizza Margarita oluyor. Amacınız sadece karnınızı doyurmaksa, bu menülerden yararlanabilirsiniz.
  • İtalya’ya mahsus şehir vergisi burada da geçerli. Kaldığınız her gece için otelinize kişi başı 4,5€ vergi ödemeniz gerekecek.
  • Kış ayları Floransa çok soğuk olabiliyor. Her ihtimale karşı yanınızda bir içlik götürmeniz tavsiye edilir.

Devamı için Floransa’da Gezilecek Yerler yazısında.

Written By
More from meltemkol

Porto Yeme-İçme Notları: Mutluluk Garantili

Portekiz, son yılların en gözde rotalarından biri. Avrupa’nın en uç noktasında, klasik...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.