Barselona Yemek Rehberi: Katalan Mutfağı vs Paella+Tapas

La Boqueria
La Boqueria

“Aç ayı oynamaz” özellikle Barselona’da hiç oynamaz. Çünkü küçük bir İtalyan kasabasını gezmiyoruz bu sefer. Hem büyük hem de çok duraklı bir şehirle karşı karşıyayız. Bu sebeple, Barselona’da ne yenir sorusuna cevap vermek gerek. Barselona’ya giden ya da bu coğrafya kültürü ile ilgisi olan kişilerin bildiği, genel kültür yarışmalarında karşımıza çıkma olasılığı yüksek ancak tanımlamasını kendi mutfak kültürümüzle kıyaslamadan yapamadığımız iki temel bileşeni var bu mutfağın; en azından turistler için öyle. Tapas ve Paella. Ancak araştırınca ortaya çıkıyor ki Katalan mutfağı daha fazlasına da sahip. Mesela Paella’nın kökeninde Katalunya bölgesi değil Valencia varmış. Ancak Barselona, İspanya’da en çok turist ağırlayan şehirlerden biri ve arz-talep kanunları burada da geçerli olmalı ki, 2016 yılında Avrupa Gastronomi Bölgesi olarak adlandırılan Katalan mutfağının lezzetleri, La Rambla’daki restoranlarda tapas ve paella arasına sıkışmış durumda. Normalde İspanya’nın başka bir bölgesinden çıkmış bir ürünün ülke çapında pazarlanıyor olması gayet normal ama Katalanların birçok anlamda kendilerini İspanyollardan farklı konumlandırmasından ötürü şaşırıyoruz sanırım. Paket menülerden çıkıp, bütçenizi biraz arttırdığınızda Katalan mutfağını keşfedebilirsiniz. Bizim isyanımız La Rambla’daki Tapas + Paella menülerine sanırım. Katalan mutfağı da bambaşka dünyalar vadetmiyor. Sonuç olarak, Katalan mutfağı da Akdeniz mutfağının bir alt ürünü. Akdeniz ikliminde yetişecek ürünler belli, harmanlamak ise kültürün kendisine kalmış. Sebzeler, nişasta deposu pirinçgiller, zeytinyağı ve deniz ürünleri Katalanların elindeki malzemeler. Çok tanıdık geliyor farkındayım. Peki, Katalanlar bu malzemeleri nasıl değerlendirmiş? Katalan mutfağında pirinç ve özellikle esmer pirinç çok kullanılıyor. Rosssejat ve Mar i Mutanya pirincin diğer malzemelerle karıştırılmasıyla ortaya çıkan tatlardan bazıları. Özellikle Rossejat bir nevi paella. Aradaki nüanslar için daha fazla araştırma yapmak gerek. Mar i Mutanya ise deniz kabuklularının, balık, et ya da sebze ile harmanlanmasıyla ortaya çıkıyor. Coca Catalane da hamur işinin farklı kombinasyonlarından oluşuyor. Hamur, tatlı ve tuzlu malzemelerle zenginleştirip farklı çeşitlerde servis ediliyor. Domatesli ekmek de bir coca türü, pastaneden aldığınız hamurlu herhangi bir tatlı da başka bir coca türü. Coca Catalane için bir sürü alt başlık oluşturulabilir. Özellikle tuzlu Coca türleri tapaslar menüsünde büyük bir yer kaplıyor.

Nedir bu Tapas, Nedir bu Paella?

Tapas’ı günlük hayatta tarif ediş şeklimize siz de denk gelmişsinizdir. “… İşte bizdeki meze gibi, ama tam öyle de değil. Çok deniz mahsulü kullanıyorlar.” Paella için de genellikle rastladığımız anlatım, “… Bulgur pilavı gibi, ama deniz ürünleri de var içinde. Biraz ağır, sevmeyebilirsin.” Bu tanımlamalar tam da bizim coğrafyamızın dilinden anlatıyor bu iki yemeği. Yanlış değil sadece biraz genellemelere dayalı bir anlatım. Genellemeleri ve abartıyı sevdiğimizi inkâr etmeyelim. Bu bağlamda, genellemelerimiz ve ön kabullerimizle bu konudaki merakımızı gidermeye başlıyoruz. Ben anlatayım, sevip sevmemek sizin kararınız olsun.

tapas
Tapas: Pimientos de padron, patatas bravas, pa amb tomàquet, fritura de langostinos con salsa de chipotle, calamarcets, ventresca de atun.

Tapas: İspanyolların akşam yemeklerini geç saatte yemeleri, karınlar guruldamaya başlayınca mideye bir sus payı olarak tapas’ı ortaya çıkarmış. Tek başına ana yemek olmak için hafif, ancak bir araya gelince bir ana yemek gücünde olabilecek bir grup atıştırmalığa tapas deniyor. Birçok çeşidi bulunan bu atıştırmalıkları hem La Rambla üzerinde bir restoranda hem de Barri Gotic bölgesinde denedik. Barri Gotic bölgesinde Familia Lonja’da yediğimiz tapaslar hem gözümüze hem de midemize daha çok hitap etti. İşte bizim denediğimiz tapas’lardan bazıları: Patatas Bravas, Pimientos de Padron (közlenmiş yeşil biberler), Setas al Ajillo (zeytinyağ soslu mantar), Gambas (sarımsaklı, zeytinyağlı karides), Ventresca de atun en aceite de oliva (zeytinyağlı ton balık salatası), Calamarcets de Platja a la Pancha (kalamar), Fritura de Langostinos con Salsa de Chipotle (Chipotle soslu karides). Pimientos de Padron bizim favorimiz oldu. Közlenmiş yeşil küçük biberlerden yemenizi tavsiye ediyorum.

Paella: Kaynaklar paella’nın kökeninin Valancia olduğunu rivayet etse de Barselona’da da turistlerin ilk seçeneklerinden biri olmuş. Deniz mahsullü paellalar, mutfakta en çok hazırlanan seçenek gibi görünse de sebzeli paella gibi başka çeşitleri de mevcut. La Rambla üzerindeki restoranlar, 2 tapas + Paella içerikli menüler hazırlıyorlar. Menüler 8,5€- 9,5€ arasında değişiyor ancak istediğiniz iki tapası seçme şansınız yok.

tapas+paella menü-La Rambla
tapas+paella menü-La Rambla

Crema Catalana: Geleneksel sütlü bir Katalan tatlısı. Üstü karamalize olmuş şekerle kaplı. Karamalize şekerin tadını yumuşatmak için Crema Catalan’ı sert bir kahve ile denemek daha güzel olur.

Crema Catalana
Crema Catalana

Kiosko / La Bacoa: Katalan mutfağı ve İspanyol mutfağı arasındaki sorunsalı konuşurken bir anda çok alakasız bir yere atladığımın farkındayım. Kiosko bir hamburgerci. Kendi hamburgerinizi oluşturma şansı veren bir sistemleri var. Bu sistemle çok yaratıcı bir iş yapmış olmasalar da hamburgerleri ve yanında gelen patatesleri, kendi soslarıyla birleşince güzel bir lezzet çıkıyor ortaya. Çalışanlar kalabalıkla mücadele etme konusunda başarılılar ve hoş sohbetleri var. İki kişi için ortalama 26€ vererek, tıka basa doyabilirsiniz.

La Bacoa
La Bacoa

Café Lisboa:  Via Laietana Caddesi üzerinde bulunan bu dükkânda oturduğunuzda, sabah işe giden Barselonalıların on dakikalığına buraya uğrayıp, kruvasan ya da sandviçlerini yiyip kahvelerini içtiklerini gözlemlersiniz. Birkaç masa ve çok uzun sayılmayacak bardan oluşan mekân, tam bir güne başlangıç manzarası izlettiriyor. Telaşsız, aç ve işe giden insanlar.   Kahve + Kruvasan 2,50€ ve kahve + Sandviç 2,75 €.

Café Lisboa
Café Lisboa

Cava: Yazacağım her tanımlamanın tapas ve paella tanımlamalarıyla aynı kaderi paylaşmasından korktuğum için kaynağından bilgi vermeyi tercih ediyorum. Katalunya bölgesinde üretilen bir köpüklü şarap türü. Şampanya mı şarap mı tartışmasının sebebi ise, üretim metodunun şampanya ile benzer olması.[1] İçimi hafif bir içki.

Cava
Cava

Mercat de La Boqueria: La Rambla’daki bu yemek pazarına uğramamak olmaz. İster ayaküstü atıştırın, isterseniz bir yerlerde oturarak seçtiğiniz tapasları bekleyin. Çikolatalar ve taze sıkılmış meyve sularının yan yana sıralandığı tezgâhlar bu pazara renk katıyor. Sadece bunlar değil, aynı zamanda hamur işleri, deniz ürünleri ve şarküteri seçenekleri de var. Bir bardak taze sıkılmış meyve suyu içmek enerjinizi tazeleyecektir. Farklı meyveleri karıştırarak değişik tatlar yakaladıklarını da itiraf edelim.

La Boqueria
La Boqueria
La Boqueria'da Çikolata Tezgahları
La Boqueria’da Çikolata Tezgahları
Bar Centrale- La Boqueria
Bar Central- La Boqueria

[1] https://fr.wikipedia.org/wiki/Cava_(DO)

Written By
More from meltemkol

Marsilya Gezilecek Yerler: Bu Şehri Neden Çok Sevdik?

Haydi, Marsilya denilince aklımıza gelen şeylerden bahsedelim. Sonra belki sorumuza birkaç cevap...
Read More

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.