Barselona’da Gezilecek Yerler: Gaudi ve Diğerleri

BARSELONA

Barselona’da yaşayanlar için nasıldır bilemem ama bir turist olarak aradığınız her şeyi Barselona’da bulabileceğinize eminim. Gece hayatı, müzeler, karın tokluğu ve diğerleri… Hepsi burada fazlasıyla mümkün. Ancak ne tür bir gezgin olursanız olun Barselona’yı Gaudi’den ayrı düşünmeyin. Bir Gaudi eseri görmeden gelmeyin, ancak diğerlerine de haksızlık etmeyin. İste bu sebeple Barselona bizim için Gaudi ve Diğerleri’nden oluşmakta.

Senede ortalama 700.000 geminin uğradığı liman şehri Barselona, günümüzdeki hareketliliğini tarihinden devralmış olsa gerek. Bir dönem Napoléon hâkimiyeti altına giren şehir, on sekizinci yüzyılda, çağa ayak uydurarak sanayileşmeye başlamış. Sanayileşme deyip geçiyoruz ancak bu sürecin getirdiği göç, nüfus artışı, sınıf sorunları ve toplumsal hareketler ve bunların son durağı toplumsal çatışmalar Barselona’ya da oldukça hareketli günler geçirtmiş. İspanya İç Savaşı ile de perçinlenen bu hareketli günlerin ardından bizim gezmeye doyamadığımız Barselona bu günlere gelmiş. Barselona’nın bu zaman çizgisinde, Liman ve Barri Gotic bölgelerine L’Eixample denilen yeni bir bölge daha eklenmiş ve Antoni Gaudi tam bu noktada devreye girerek Barselona’ya bambaşka bir kimlik armağan etmiş. Barselona’da gezilecek yerleri bölge bölge ayırırsak: L’Eixample, El Raval, Barri Gotic, El Born, Port Vell-La Barcelonate ve Sants-Montjuic.

Nereden başlamak gerek derseniz, Gaudi’nin eserlerinin bir kısmını ilk günden bitirip, hayranlık ve şaşkınlığınızı özümseyerek, diğer günlerin tadını çıkarmak en güzeli olur derim. Antoni Gaudi’nin eserlerinin çoğu L’Eixample bölgesinde bulunuyor. Gaudi deneyimini başarıyla gerçekleştirdikten sonra, Barri Gotic ve El Born bölgesinde zaferinizi kutlayabilirsiniz.

Barselona’da Görülmesi Gereken Antoni Gaudi Eserleri:

Mimar olmanıza gerek yok, sanat tarihinden anlamanıza gerek yok, Gaudi’yi tanımanıza gerek yok. Çünkü bütün bu konulara hâkim olmadan da Gaudi’nin nevi şahsına münhasır bir karakter olduğunu anlayabilirsiniz. Göreceğiniz eserleri daha önce gördüklerinize benzetemeyecek, kıyaslayacak bir şey bulamayacaksınız. Ancak döneme ve konuya hâkimseniz de, İspanya’da Artnouveau akımının öncüsü olarak adlandırılan Gaudi’yi tanımlamanın, sınıflandırmanın oldukça zor bir iş olduğunun farkında olacaksınız. İşte Barselona’daki yedi Gaudi eseri;

Park Güell: Barselona keşfine ve Gaudi’nin dünyasına buradan giriş yapabilirsiniz. Merkeze en uzak Gaudi eserlerinden bir tanesi. Giriş 8,00€. Biletinizi çıkana kadar atmamanızı öneriyorum, çıkışta tekrar kontrol ediyorlar.

Park Güell
Park Güell

Basilica de la Sagrada Familia:     Park Güell’i ziyaret ettikten sonra, Gaudi’nin tamamlanmayan eseri Sagrada Familia’ya geçebilirsiniz. Biletinizi internetten almanız size zaman kazandıracaktır. Aksi takdirde uzun kuyruklara söylenme şansımız yok. Giriş 30 yaş altı için 7€ ve üstü için 18€. Ancak kulelere çıkmak isterseniz bilet fiyatları artıyor. Metro durağından indiğinizde fotoğraf çekmeye çalışan bir sürü insana bakarak kolayca Sagrada Familia’nın yönünü kestirebilirsiniz. Her açıdan farklı görünen, kadraja sığması oldukça zor, girişindeki mutsuz azizleri ve içerisindeki canlı vitrayları ile Gaudi’ye hayretinizin ve saygınızın artacağı bir yapıt.

La Sagrada Familia

Casa Mila (La Pedrera): L’Eixample bölgesinde, Sagrada Familia’dan metro ile ulaşabileceğiniz Passeig de Gracià caddesinin bir köşesinde çıkıyor karşımıza. Bu cadde benzetmek gerekirse, Paris’in Champs-Elysée caddesi gibi geniş ve yok yok diyebileceğimiz bir cadde. Casa Mila ise değişik mimarisiyle zaten ben buradayım diyor. Gaudi bu eşsiz binaları tabi ki durup dururken inşa etmemiş. Hemen hemen hepsi bölgede ekonomik sermayesi yüksek bir sınıfın talebi doğrultusunda yapılmış eserler. Hikâyeleri farklı olsa da hepsi birer şaheser olmuş. Giriş 22,00€. İçine girmeyi tercih etmeyecekseniz, yapılardan biraz uzaklaşıp, bacalarına bakmayı unutmayın.

Casa Mila
Casa Mila

Casa Battlo: Passeig de Gracia üzerinde, önündeki kalabalıktan anlayacağınız diğer bir Gaudi eseri Casa Battlo. Biletinizi internet aldığınızda 23,5€ veriyorsunuz. 5€ daha vererek hızlı geçiş hakkı da alabilirsiniz. Barselona, Gaudi’nin eserlerini güzel bir vitrine çevirmeyi başarmış. Bilet almak için siteye girdiğinizde, ziyaret için oluşturulmuş ve bir sürü insanı cezbediceğine inandığımız konseptler yarattıklarını görüyorsunuz. Tabi ki gezintinizin maliyeti de konseptler doğrultusunda yukarı ivme kazanıyor. Tamamen özgür bir seçim bu.

Casa Battlo
Casa Battlo

Casa Calvet: Passeig de Gracia’nın ara sokaklarında diğerlerine kıyasla unutulmuş bir Gaudi eseri burası.  Burayı bulduysanız artık Katalunya Meydanı’na ve La Rambla’ya yaklaştınız demektir. Casa Calvet şu an bir restorana çevrilmiş durumda, önceden rezervasyonunuz yoksa bizim gibi sadece dışarıdan fotoğrafını çekebilirsiniz.

Casa Calvet
Casa Calvet

Casa Vicens: Gaudi’nin Art Nouveau stilinde tasarladığı ilk evlerden biri olarak not düşülmüş bu ev için. Burası Gracia bölgesinde ve Park Güell dönüşü Fontana Metro istasyonunda inerek uğranabilecek bir yer. Gaudi’nin eserlerini tamamlamak istiyorum diyorsanız, Park Güell’den dönerken yarım saatinizi ayırabilirsiniz. Şu an tadilatta olduğu için yapabileceğiniz tek şey, önüne kurulmuş iskelenin ve tamamlanınca nasıl görüneceğini gösteren illüstrasyonun fotoğrafını çekerek, yolunuza devam etmek.

Casa Vicens
Casa Vicens

Palau Güell: Gaudi’nin Eusebi Güell için tasarladığı bu bina El Raval bölgesinde, La Rambla’nın ara sokaklarında karşınıza çıkacak. Pazartesi kapalı olduğunun altını çizelim. Gaudi’nin ilk eserlerinden sayılan bina “şimdiye kadar gördükleriniz göreceklerinizin teminatıdır” diyor bir anlamda.  Giriş ücreti 12€. Antoni Gaudi ve Eusebi Güell işbirliği Barselona’ya başka bir karakter kazandırmış.

Palau Güell
Palau Güell

Pavellons de la Finca Güell: Dönemin önemli isimlerinden Eusebi Güell ve Antoni Gaudi arasındaki arkadaşlık ve yahut iş birliğinin diğer bir meyvesi de bu bina. Güell istemiş, Gaudi yapmış. L3 Metro hattı ile Palau Reial durağında inerek buraya ulaşabiliyorsunuz. Buranın simgesi’de Hesperides Bahçesini’nin kapısındaki ejder figürü olmuş. Merkeze görece uzak olması nedeniyle, ziyaret edilen ilk Gaudi eserlerinden olmadığı kesin.

Ve Diğerleri…

Gaudi’nin sıradışılığını keşfettikten sonra görülmesi gereken birkaç yer daha kalıyor. Gaudi gerçekten Barselona’ya imzasını atmış. Ancak yine de eski şehir diyebileceğimiz La Rambla ve liman arasında kalan bir bölge var ki biz aklımızı burada bıraktık. Barri Gotic.

Barri Gotic
Barri Gotic

Barri Gotic Bölgesi: Sonu daima küçük de olsa bir meydana çıkan bu sokaklarda yürümek, bir taraftan gösterişli katedralleri karşınıza çıkarırken bir taraftan pencerelerinde çamaşırların asıldığı bambaşka sokakları gösterecek size. Keşfettikçe gezme isteğinizin artacağına garanti veriyorum. Basilica de Santa Maria del Pi, Catedral de Barcelona, Catedral de Sants Martirs Just i Pastor, Font de Santa Anna gibi bir sürü simgesel yapı bu bölgede. Güzel sokakların hepsini farkında olmadan buluyorsunuz zaten ama özellikle geçmenizi tavsiye ettiğim birkaç sokak var. Ortaçağ’dan kalma bir Yahudi Mahallesi olan El Call, Carrer del Bisbe, Plaça Reial bunlardan bazıları. Burayı gezmek için seçeceğiniz en iyi yol, La Rambla Caddesi’nin doğu kaldırımından herhangi bir sokağa girerek gezmeye başlamak.

Catedral de Barcelona: Carrer del Bisbe ve Plaza del Rey’in arasında bulunan, büyük bir katedral. Pazar günleri katedralin önündeki meydanda el işi ve Barselona’ya ait yerel ürünlerin satıldığı minik bir pazar kuruluyor.

Catedral de Barcelona
Catedral de Barcelona

Plaça Reial: La Rambla’nın hemen yanı başında bulunan bu meydan, Gaudi’nin tasarladığı sokak lambaları ve palmiye ağaçları ile özenle dekore edilmiş gibi. Meydan’dan daha çok bir avluyu andıran bu küçük alan, hem Barselonalıların hem de turistlerin yollarının sıkça düştüğü bir nokta. Burayı bulmak için haritadan ziyade sesleri takip edebilirsiniz. Eğlence bir şekilde hep devam ediyor burada. Meydanda bir sürü restoran ve gece klübü var. Ayrıca bir açık hava konserine ya da festival etkinliğine denk gelmeniz de mümkün.

Plaça Reial

El Born: Barri Gotic’in her anlamda komşusu diyebiliriz bu bölge için. Araya giren Via Laietana Caddesi olmasa Barri Gotic ve El Born’u ayırmaya gerek olmazdı herhalde. Barri Gotic gibi gecesi gündüzü hareketli bir mahalle. Buradaki öncelik Picasso Müzesi ve Santa Maria Del Mar Ketadrali olmalı.

Basilica de Santa Maria del Mar: Sağı, solu, önü, arkası kafelerle çevrilmiş büyük bir katedral. Pazar günleri önünden geçerseniz içeriden gelen kilise müziğini duyarak yolunuza devam edebilirsiniz. Katedralin bulunduğu küçük meydanda bir kahve molası vermek güzel olabilir.

Basilica de Santa Maria del Mar
Basilica de Santa Maria del Mar

Picasso Müzesi: Giriş ücreti 11€ ve Pazartesi günleri kapalı.

El Raval: Her şehrin adı çıkmış, toplumsal normların dışında kalan bir mahallesi vardır ya işte El Raval da Barselona tarihinde böyle bir ün edinmeyi başarmış. Suç ve gece hayatının merkezi bir zamanlar burasıymış, ancak El Raval bölgesi bu ününü geçmişte bırakmış. Demografik yapısı genellikle göçmenlerden oluşuyormuş. Bu bölgede görülmesi gereken yerlerin başında Palau Güell, Mirador de Colon geliyor. Ancak mahallenin içlerine doğru ilerlerseniz Fernando Botero’nun yaptığı El Gat de Raval heykelini görebilirsiniz. Mirador de Colon’a geldiyseniz de artık güneye inmişsiniz demektir. Yani limanı keşfetme vaktiniz gelmiş.

Barceloneta- Port Vell:

Barselona limanı o kadar büyük ki, limanı üç kısıma ayırmışlar. Eğer Deniz İşletmeciliği gibi bir bölümde okumuyorsanız ya da ticari limanlara kişisel bir ilginiz yoksa Port Vell, Port Olimpic ve Barceloneta Plajı liman bölgesinde vakit geçirmek için aradığınız adres diyebiliriz. Barceloneta Plajı sırtını güzel meydanlara, restoranlara, bar ve kafelere, palmiyelere dayamış, birçok plajdan oluşan kıyı şeridi. Metro’dan Barceloneta durağında indiğinizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Port Vell
Port Vell

Sants- Montjuic: Haritadan baktığınızda bu bölgede yemyeşil bir alan ve büyüttükçe göreceğiniz minik bir kale işareti var. Burası Montjuic Kalesi. Normal şartlar altında teleferik ile çıkılmasına rağmen, kışın bu görevi otobüsler devralmış durumda. L2 ve L3 metro hattının Parallel durağından inip Montjuic finikülerine aktarma yaparak teleferiğe ulaşabilir ya da 150 numaralı otobüslerle Espanya Meydanın’dan kaleye direkt gelebilirsiniz. Sanıyorum Barselona’da ulaşılması en zahmetli yerlerden bir tanesi. Küçük bir kale, 1700’lü yıllar civarında yenilenmiş ve kale aslında bir deniz fenerinin üstüne inşa edilmiş. Montjuic Kalesi’ne giderken birçok botanik bahçe var. Kaleden dönüşünüzü bu bahçeler arasından yürüyerek gerçekleştirebilirsiniz. Sants-Montjuic semtinde ilgimizi çeken ama göremediğimiz bir yer var ki o da Poble Espanyol de Montjuic. Bizim pişmanlıklar listemize giren bu bölgeyi vaktiniz varsa gezebilirsiniz.

Castle Montjuic

Castle Montjuic

La Rambla: Antoni Gaudi ve Barcelona Futbol Klübü’nden sonra Barselona’ya dair hakkında en çok okuduğumuz ve yazdığımız cadde olsa gerek burası. Barri Gotic ya da El Raval’ı gezmek isterken ya da limana doğru yola koyulurken yolunuz buradan geçecek. Sokak sanatçıları, hediyelik eşya dükkanları ve aynı menülü restoranların yan yana sıralandığı o meşhur cadde. Gezmek için güzel ancak yemek tercihleriniz için B Planı olarak düşünmek daha makul geliyor bana.

La Rambla
La Rambla

La Rambla boyunca açılmış hediyelik eşya tezgahlarında muzur hediyeler bulunabilir. Değişik formlarda açmaya vadeden bitki tohumları La Rambla’daki kalabalığın ilgisini çekmiş durumda. Sizden magnet bekleyenlerin sayısı hayli fazlaysa cadde üzerinde tezgahlarını yere sermiş, daha az seçenek sunan ve bir gözü sanki hep polis gözlüyormuş gibi davranan satıcılardan magnetlerinizi tedarik edebilirsiniz.

La Rambla’dan İlginç Hediyeler
Written By
More from meltemkol

Bolonya Yeme-İçme Rehberi: Doymak İstemiyoruz!

Yazımızın başlığı, konu ile ilgili düşüncelerimizi ifade eder nitelikte olsa gerek. Doyduğumuza...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.