Barselona: Biraz Gotik Biraz Modern

Katalonya Özerk Topluluğu’nun başkenti Barselona, gezmeye, görmeye, yemeye ve içmeye doyamadığımız sımsıcak, capcanlı ve oldukça büyük bir şehir. Bu sebeple Barselona’da gezilecek yerler dersine önceden çalışıp gitmekte fayda var. En azından kısıtlı zamanınız varsa, nereleri görmekten vazgeçeceğinize karar verip, güzel bir Barselona gezi rehberi oluşturabilirsiniz. Balkonlara asılmış Katalan bayrakları, Barselona’da, Katalonya’nın en büyük şehrinde olduğunuzu size hep hatırlatacak. Arada birkaç tane Real Madrid bayrağı görünce de insan o bayrağı asanı merak etmiyor değil. Çünkü Barcelona’da İspanya’ya dair pek bir imge, simge göremiyoruz. Bir de İspanya ve Katalunya tarihine hâkim olmadığımız ve bu iki kültür arasındaki ilişkiyi belli kaynaklardan okuduğumuz için, kafamızda yeşermiş stereotipler, o Real Madrid bayrağını, Barselona’da egzotik bir meyve formuna sokuyor bizim için.

Barselona’ya hâkim olmak için üç gün ideal. Dördüncü gününüz varsa bu güzel bir haber. O zaman aceleyi biraz daha kenara bırakıp, kaybola kaybola gezme şansınız var. Bu şehre dair duyduklarımız, izlediklerimiz ve okuduklarımızla yola çıkıp, kendi Barselona deneyimimizi oluşturmaya başlıyoruz. Barcelona Belediyesi turizmin kıymetinin oldukça farkında olmalı ki turist canlısı bir şehir yaratmaya çalışmış. Tarih, yemek, eğlence gibi temaları temel alarak onlarca farklı tur kategorisi oluşturmuşlar. Bizim için bu kategorilerin güzelliği, içeriklerini okuyup kendi rotamıza serpiştirmemiz. Büyük bir şehirde turist olmaktan bahsediyorsak bizim ilk kıstasımız ulaşım kolaylığı. Barselona’dan bu anlamda istediğimizi alıyoruz.  İşte Barselona’ya dair tüyolar.

Barselona’ya ne zaman gitmeli sorusuna cevabım bilinenin tersi yönünde olacak. Barselona’yı gezmek için en uygun dönem genelde hep bahar ve yaz ayları olarak söylenir. Benim tavsiyem kışın gitmeniz. Şubat sonu Mart başı bence bu şehri gezmek için çok güzel. Bu tezimi kuvvetlendirecek sağlam argümanlarım var. Eğer Barselona’da denize girmezsem çok üzülürüm, acımdan kahrolurum demiyorsanız, neden sıcakta terleyerek, bir yere girmek için 30 derece sıcakta en az bir saat sıra bekleyerek vakit kaybetmek isteyeceksiniz ki? Barselona’da en düşük sıcaklık 11-12 derece civarı ve genelde kışın bile güneş hep tepede. Yağmur yağma ihtimali tabi ki var, ancak Murphy kanunları size pek uğramıyorsa, İstanbul’da 1-2 derecede dişleriniz birbirine çarparken, Barcelona’da 11-12 derecede rahatça gezebilirsiniz. Tabi ki bir tropik ada iklimi vadetmiyor ama daha az kuyruk, daha az yorgunluk ve tatmin edici bir canlılık sunuyor.

Ayrıca seyahatinizin Pazar ve Pazartesiyi içermesinden mümkün oldukça kaçının. Avrupa’nın birçok şehrinde olduğu gibi Pazar ve Pazartesi mağaza ve müzelerin birçoğu kapalı. Renkli mağazalar yerine renkli kepenkler görebilirsiniz. Özellikle şehre Pazar günü gelecekler havaalanındaki yoğunluk karşısında şaşırmamalı. Çünkü şaşıracakları şey, bu yoğunluk değil, bu yoğunluğa rağmen, sadece üç ya da dört pasaport polisinin çalışıyor olması. Turist değilseniz, saatlerin hesabını yapmıyorsanız rahatlık güzel şey tabi ki.

Barselona’da ulaşım ağı, şehirde görmeniz gerekenler listenizi tamamlamanız için sizin en büyük yardımcınız olacak. Geniş bir metro ve otobüs ağına sahip bir şehir burası. Kalacağınız gün sayısına göre hazırlanmış birçok alternatif ulaşım kartından birini seçerek işleri hızlandırmak mümkün. Havaalanı ve metro istasyonlarından alabileceğiniz kartlar şu şekilde:

Barcelona Card: Yetişkinler için online satın aldığınızda 3 günlüğü 40,50 € olan bu kartı tavsiye etmiyorum. Müzelere ücretsiz giriş, indirim ve hızlı geçiş dediğine bakmayın, çünkü üç günlük gezinizde görmek isteyeceğiniz ilk yerlerde çok bir avantajı yok. Sagrada Familia ya da bir Gaudi eserini ücretsiz gezmeye izin veren bir kart olsaydı, hepimizin baş tacı olabilirdi. Ancak yine de aklınıza yattıysa indirimin geçerli olduğu listeyi iyice incelemenizi tavsiye ederim. Bu kartı aldığınızda ulaşım ücretsiz.

Hola Barcelona Card: 2-3-4 ve 5 günlük seçenekleri olan bu kart, havaalanı ulaşımı da dâhil, her türlü toplu taşıma aracında geçiyor. 2 günlüğü, 14,50 €, 3 günlüğü 21,20€ ve 4 günlüğü 27,50€. Kartlar saat üzerinden değil, iki, üç ya da dört takvim günü şeklinde çalışıyor. Bu kartları internetten indirimli almanız da mümkün. İnternet çıktınızı, metrodaki bilet makinalarından kart haline dönüştürebiliyorsunuz.

Tek kullanımlık metro ve otobüs bileti 2,15€. Gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz ki iki ya da üç günlük bilet almak çok mantıklı. Normalde herhangi bir Avrupa şehrini keşfetmek için ideal yolun yürümek olduğunu savunanlardanım ancak Barselona için bunu yapmaya gerek yok.

Havaalanından şehir merkezine otobüsle de ulaşmak mümkün. T1 terminalindeki otobüs duraklarına gitmeniz yeterli. Hola Barcelona Card, üzerinde Aeroport yazan otobüslerde geçmiyor. Bir not daha düşmek de fayda var, biletsiz seyahatin cezası 100€. Yeterince caydırıcı olmuş. Hangi bileti seçerseniz seçin, cebinizin ya da cüzdanınızın en güzel yerinde muhafaza edin.

Müzelere ve simgesel yapılara giriş ücreti değişmekle birlikte, buradaki biletler de kategorilere ayrılmış. 30 yaşın üstündeyseniz 15-20 € arası ve bazı yerlerde daha fazlasına hazır olun. Otuz yaş altına indirimler var. Otuz olmadan Barselona’ya görmenin avantajlarından sadece biri. İnternetten bilet almak size birkaç avroluk indirim ve uzun bilet kuyruklarını biraz kısaltma olanağı sunacak. Bu seçeneği göz ardı etmemeli.

Barselona’da nerede kalmalı sorunsalı üzerine de birkaç önerim var. Şehir merkezi Katalunya Meydanı. Bir ucu La Rambla bir ucu Passeig de Gracia’ya bağlanan bu meydan her türlü toplu taşımanın da uğrak noktası olduğu için tercih edilebilir. Ancak Barri Gotic bölgesi de konaklama için cezbedici bir bölge. Çünkü burası hem La Rambla’ya çok yakın ama La Rambla kadar birbirinin aynısı restoranlar ve menülerden uzak, hem akşamları çok canlı, hem de Passeig de Gracia’ya kıyasla daha salaş ve rahat hissedebileceğiniz bir bölge. Daha detaylı konuşmak gerekirse Via Laietana Caddesi’nin Barri Gotic yakınlarındaki tesislere bakmanızı önereceğim.

 

 

 

 

Written By
More from meltemkol

Meis Adası Gezi Rehberi: Aslında Rehbere İhtiyacınız Yok!

Kaş’ın karşı pencere komşusu Meis, yolu Kaş’a düşenler için bir günlük kısa...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.