Lizbon Gezi Rehberi

Dosya Adı: Portekiz-Lizbon

Bana anahtar kelimelerini söyle sana nerede olduğunu söyleyeyim:

Tejo Nehri, 28 No’lu Tram, Coğrafi Keşifler, Vasco de Gama, Fado.

Portekiz’in başkenti Lizbon tabi ki sadece bu kelimelerle anlatılamayacak kadar güzel bir şehir. Lizbon sıcak, Lizbon yokuş, Lizbon rengârenk, Lizbon çok çok güzel.

Plaço do Commercio
Plaço do Commercio

“Ben bu şehre tekrar geleceğim” diye mırıldanıyordum ayrılırken. Sanıyorum doğru zamanda ziyaret ettiğim şehirlerden bir tanesi. Lizbon’u görmek için en ideal zaman ne mi? Eylül ayının son haftasında gitmemize rağmen, Lizbon’un güneşi saatler geçtikçe üstümüzdeki katları azaltmamız için bizi zorladı. Akşamları ise okyanus kıyısında olduğumuzun hakkını verircesine, çıkardığımız katları tekrar giydirdi. Dar yokuşlarını da göz önüne alırsak, Lizbon’a gitmek için en ideal dönem Eylül-Ekim gibi. Lizbon, gezginlerin rotalarında görülmesi gereken yerlerin başında gelse de diğer Avrupa başkentleri kadar kalabalık değil. Eylül ve Ekim ayları, Lizbon’un plajlarında vakit geçirmek isteyenler için ideal olsa bile, Lizbon’u keşfetmek için kış aylarını da tercih edebilirsiniz. Çünkü Lizbon’da, bir iki ay dışında güneş hep tepede ve sıcaklık 15 derecenin altına pek düşmüyormuş. Üstelik Lizbon, misafirperverlik konusunda da üçüncü sırada ve Avrupa’nın en cool şehri olarak listelenmiş durumda.

Lizbon- Tuk Tuk
Lizbon- Tuk Tuk

Lizbon öyle bir şehir ki, eğer bir haftaya yakın zamanınız varsa, geziniz için iki farklı içerik hazırlayabilirsiniz. Birkaç gün şehir merkezinde ve yakınlarında keşif yaptıktan sonra, kalan günlerinizi şehrin kumsallarında bir yaz tatiline dönüştürebilirsiniz. Senelik izinler dışında genellikle hafta sonunun bir tatil günüyle birleşmesi için takvimi özenle inceleyen çoğunluğumuz içinse, belki de Lizbon’a iki kere gitmek en ideali. Bu tanıdık sebeplerden ötürü, bu Lizbon Gezi Rehberi sadece şehri keşfetmeye yönelik bir çaba oldu. En kısa zamanda Lizbon Sahilleri ile ilgili bir keşif yapmayı da umuyorum.

Praço do Comercio, namı diğer Ticaret Meydanı’ndan Lizbon’un dar sokaklarını keşfetmeye başladığınızda aynı anda bir Avrupa şehrinde olup ama değilmişsiniz gibi hissetmeye başlıyorsunuz. Klasik başkentlerden daha farklı bir kültürü keşfetmek üzere olduğunuzu anlıyorsunuz. Hem bir başkentteyken, hem de bir sayfiye yerindeymişsiniz gibi. Sanıyorum bana bunu hissettiren nüfusla ilgili bir durum. Şehir kalabalık değil. Bizim referansımız İstanbul olunca, tenhalık bizi kalbimizden vuruyor. Aslında tenha da değil. Sadece biz üst üste yaşıyoruz. Çünkü Lizbon’un nüfusu 500 bin civarında seyrederken, Lizbon Metropolitan Bölgesi’nin nüfusu ise üç milyona yakın.[1] Lizbon oldukça canlı ve dinamik bir şehir. Tenhalıktan kastettiğim bomboş sokaklar hiç değil.

Kaynakların bize söylediğine göre, Lizbon refah seviyesi oldukça yüksek bir yer. Yüksek gelirli Portekizlilerin de yaşadığı bir bölge. Ancak buna rağmen, Lizbon diğer Avrupa şehirlerine kıyasla ucuz. Tabi avronun ülkemizde önü alınamaz yükselişi, bir kaç sene önce yapmadığımız bazı hesapları yapma zorunluluğu doğuruyor. Ancak yine de yenen o yemekler, içilen kahveler, farklı bir coğrafyada, özellikle Lizbon gibi güzel bir şehirde olmanın hatırına bir iki dakika içinde unutuluyor.

Belirtmem gerekir ki, Portekiz mutfağının, aklımızın Lizbon’da kalmasındaki payı çok büyük. Deniz ürünleri muhteşem. Gitmeden önce okuduğum yazıların bazıları, deniz ürünlerinin elde ettiği üne biraz mesafeli, şöhretinden biraz şüpheciydi. Şans mıdır bilemiyorum, üç farklı yerde tecrübe ettiğim deniz ürünlerinin hiç biri için kötü bir şey söyleyemem. Bence ününü hak ederek kazanmışlar.

Dile kolay ama uygulaması biraz zor bir tavsiyem daha var. Lizbon yürüyerek gezilebilecek bir yer. Maalesef bir ama eklemem gerekiyor: ama Lizbon’un bir sürü tepeciği var. Lizbon yedi tepeli bir şehir. Yani biraz tırmanış yapmak gerekecek. Yine de dar sokaklardan tepelere doğru çıkarken arkaya baktığınızda, sokakların oluşturduğu doğal pencerelerden göreceğiniz okyanus, size bu durumu katlanılabilir bir hale getirecektir. Yürüyemem derseniz de ulaşım sizi yormayacak. Tramvaylar, otobüsler ve tuk tuklar yardımınıza yetişecektir. Daracık Lizbon sokaklarında oradan, buradan önünüze çıkan tuk tuklar  görüntü itibariyle şehre renk katıyorlar, ancak biraz da turistler için geliştirilmiş bir sistem olduğunu akılda tutmak gerekiyor. Tuk tuk’suz yürüyerek ya da tramwayla gezmek bir akşam yemeği parasının cebinizde kalması anlamına geliyor.

Lizbon’da yapacak çok şey var. İlk günü iyi değerlendirip birbirine uzakmış gibi görünen ama o kadar da uzak olmayan yerleri tamamladığınızda, diğer onlarca alternatif içinden ilginizi çeken müzeleri rahatlıkla gezebilir, yapmak istediğiniz aktivitelere zaman ayırabilirsiniz. Yemek ve kahve molalarının saatleri biraz daha uzayabilir.

Şimdi Lizbon’u biraz didikleyelim.

Biz seyahatimize merkeze en uzak noktaları gezerek başladık, çünkü otelimiz Baixa Pombalina bölgesinde, Rua da Prata üzerindeydi. Bu da şahane bir konum demek. Paralel sokağımızda Elevador de Santa Justa, bir paralelinde Bairro Alto ve Chiado ve beş dakika yürüme mesafemizde Praço do Comercio karşımızda. En uzak yerler dememe bakmayın, en uzak dediğim yer Beşiktaş’tan Taksim’e yürümek gibi. O halde Lizbonda Gezilecek Yerler‘e bakabiliriz.

Tejo Nehri
Tejo Nehri

Lizbon Rehberi: Faydalı Bilgiler

Lizbon’da konaklamak için en ideal bölge: Baixa Bölgesi Lizbon’un merkezi konumunda. Baixa- Bairro Alto ve Chiado bölgelerinin sınırları birbirine karışmış durumda. Benim tavsiyem ilk bakacağınız seçeneklerin buralarda olmaları. Baixa bölgesinde, Rua Da Prata Caddesi’ndeki otel, hostel ya da dairelere bakmadan karar vermeyin. Bir kaç sokak adı vermek gerekirse; Rua dos Douradores, R. Aurea, R. Dos Correeiras, R.dos Sapateiros üzerindeki tesislerde bir oda bulmak, kısa gezinizi daha dolu geçirmenize yardımcı olacaktır.

Lizbon için ideal bütçe: Lizbon sizi bu açıdan çok üzmeyecek. Fiyatlar diğer Avrupa şehirlerine kıyasla uygun. Müzelere giriş ücreti 3€ ve 13€ arasında değişiyor. Üstelik Lisboa Card ile bazı müzelere giriş ücretsiz veya indirimli. Lisboa Card almaya karar vermeden iyi düşünmek gerekiyor. Çünkü, müze ve ulaşım ücretleri genel olarak uygun. Bu kartın indirim yaptığı müzelerin hepsini gezmek zaten mümkün değil, ayrıca ulaşım konusu da tekli biletler ya da günlük biletlerle daha ucuza denk geliyor. Bu kartı almadan iki kere düşünmek gerek.

Ayrıca seyahatinizi sonbahar ve kış aylarına denk getirdiğinizde konaklama ve uçak bileti fiyatları da bütçenize katkı sağlayacaktır. Diyelim iki kişisiniz ve en azından bir akşam, Portekiz mutfağından bir şeyler tadarak tıka basa doymak istiyorsunuz. İki kocaman balık, ortaya bir tereyağlı karides,, bir şişe şarap ve hatta üstüne çay bile içtiğinizde, kişi başı 30€’ya masadan kalkabilirsiniz. Birçok restoran da daha uygun fiyatlara, Portekiz mutfağından oluşturulmuş set menüler bulmak mümkün.

Lizbon’da Ulaşım: Genel olarak tabana kuvvet diyorum. Ama tramway-metro ve otobüsler görece uzak yerler için yardımınıza yetişecek. Lisboa Card, Eat&Shop Card ve Taxi Voucher gibi kartlardan da yararlanabilirsiniz. 72 saatlik Lisboa Card  39€ ve birçok tarihi mekân, müze ve ulaşım hattında geçiyor. Bakmak ta fayda var. Havaalanına giden otobüslerde %43’lük bir indirim ve CARRIS adını verdikleri, otobüs, tramvay, füniküler ve asansörlerden oluşan toplu taşıma sisteminde ücretsiz seyahat imkanı sunuyor Lisboa Card. Diğer taraftan, Lizbon’da toplu taşımayı oldukça az kullanacaksınız. Lisboa Card’ın ücretsiz giriş hakkı verdiği müzelerin en popülerleri ise şunlar; Jeronimos Manastırı, Bélem Kulesi, Ticaret Meydanın’daki arkın tepesi ve 28 Nolu tram.

Lizbon’da günlük ulaşım kartları almak daha iyi bir seçenek olabilir. Günlük kartların tarifeleri şu şekilde:

Carris/ Metro tek kullanımlık bilet: 1,45€.

Günlük bir kart almak istediğinizde üç seçenek var: Günlük biletler, ilk kullanımdan sonra 24 saat geçerli ve hava alanı otobüslerinde geçerli değil.

Carris/ Metro: 6, 14€.

Carris/ Metro/ Transtejo (Cacilhas): 9, 14€.

Cacilhas, Tejo Nehri’nin diğer kıyısında bulunan ve Cristo Rei Statue’ye otobüs bağlantısının olduğu bir aktarma merkezi.

Carris/ Metro/ CP: 10,15€. Bu bilet ise Sintra ve Cascais gibi merkeze uzak yerleri de gezi rotalarına ekleyenler için iyi bir seçenek olabilir.

Hava alanından şehir merkezine ulaşım, otobüs veya taksilerle sağlanabilir. Otobüsler 5,50€.

Lizbon Sokakları
Lizbon Sokakları

Ek olarak:

Portekizce garip bir dil. Sanki İspanyolca yazılıp Rusça okunuyor gibi. Çözmesi zor. Ancak İngilizce ile işler gayet hızlı yürüyor.

Lizbon’da hemen hemen her şeyin Vasco de Gama ile bir ilgilisi var.

Ayrıca 1755 Lizbon Depremi şehir için önemli bir nirengi noktası.

Son olarak Lizbon’un sokaklarını, evlerini, duvarlarını süsleyen seramiklere bakmaya unutmayın.

[1] https://tr.wikipedia.org/wiki/Lizbon (son erişim 03.02.2017)

Written By
More from meltemkol

Barselona: Biraz Gotik Biraz Modern

Katalonya Özerk Topluluğu’nun başkenti Barselona, gezmeye, görmeye, yemeye ve içmeye doyamadığımız sımsıcak,...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.